Stověžaté město autostrád
Od poloviny září do konce listopadu je vyhrazen čas k veřejné diskusi o novém územním plánu hlavního města. Zásadní materiál má za úkol - mimo jiné - vyřešit dlouhodobé potíže pražské dopravy, které se dnes ještě zhoršují raketovým růstem počtu automobilů.

Od poloviny září do konce listopadu je vyhrazen čas k veřejné diskusi o novém územním plánu hlavního města. Zásadní materiál má za úkol - mimo jiné - vyřešit dlouhodobé potíže pražské dopravy, které se dnes ještě zhoršují raketovým růstem počtu automobilů. Proti návrhu se už ozvali starostové městských částí, přes které by měl vést expresní městský okruh. O „nečisté hře“ magistrátu hovoří nejen zástupce Křeslic, ale také Újezdu, Horních Měcholup i Suchdola. Časem se jistě přidají další, rozhodující bitva o budoucnost pražské dopravy se ale bezpochyby odehraje ve středu města.
Auta ven z města
Současný stav nevyhovuje domácím ani přespolním, motorizovaným ani pěším. Řidiči stojí v zácpách na hlavních křižovatkách a pronásledují chodce i do vedlejších ulic, kde marně hledají místo k zaparkování. Provoz zasahuje především městskou památkovou rezervaci s prstencem obytných čtvrtí (Vinohrady, Dejvice, Břevnov, Smíchov, Libeň, Holešovice). Hustě obydlená centrální oblast leží v údolní kotlině, je těžko větratelná, a přitom zůstává nejčastějším cílem cest obyvatel i návštěvníků Prahy. Ochrana životního prostředí proto vyžaduje dostat automobily na okraj města a zvýšit podíl hromadné dopravy.Smyslem každého obchvatu je bránit přímému průjezdu danou oblastí. Proto se automobilová doprava v metropolích usměrňuje do několika okruhů. S jejich pořadím, tedy vzdáleností od historického jádra, by měla růst přípustná velikost vozidel, jejich rychlost, šířka…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















