Kodex týdeníku Respekt
Týdeník Respekt se hlásí k odkazu sametové revoluce 1989, kdy vznikl jako jedno z prvních médií šířících nezávislé informace. Cítíme proto silný závazek ke svobodné, demokratické a kriticky myslící společnosti. Naší ambicí je přinášet fakta a relevantní názory, které pomáhají čtenářům, ale i posluchačům lépe chápat svět.
Uvědomujeme si, že v čase stále většího zpochybňování práce médií musíme dodržovat vysoké standardy novinářské práce. Všichni členové a členky redakce se proto zavazují k dodržování následujících pravidel:
Čtenářům přinášíme ověřené a pravdivé informace.
Základním východiskem našich textů je férovost. Všichni, které popisujeme a o kterých informujeme, si zaslouží férový přístup. Proto jim poskytneme prostor k vyjádření. Proto se řídíme výhradně fakty. Proto získané informace zasazujeme do kontextu.
Hledání pravdy nesmí bránit žádné zájmy, dokonce ani členů či členek redakce nebo těch, kteří mají podíl ve vlastnické struktuře vydavatelství.
O redakčním směřování Respektu a obsahu rozhoduje výhradně vedení redakce*. Zadání, vznik a vyznění textů nesmí ovlivnit nikdo zvenčí.
Inzerce neovlivňuje obsah na žádných redakčních platformách.
Každý text prochází editoriální kontrolou.
Lež není názor. Nepublikujeme proto ani komentáře, které prokazatelně dezinformují veřejnost.
Žádný člen ani členka redakce nemůže být nucen k psaní názorového textu, který se neslučuje s jeho/jejím přesvědčením.
Nikdy nesmíme čtenáře úmyslně uvést v omyl. Pokud se stane chyba, přiznáme ji a zveřejníme opravu.
Nepoužíváme jazyk, jenž je vulgární a agresivní. Pokud citujeme vulgarismy, vždy je to třeba dělat výhradně v případech, které jsou podstatné pro informování čtenářů, ne z důvodu okořenění textu.
Zejména ve válečných konfliktech či dramatických situacích, jako jsou přírodní katastrofy a podobně, bereme ohled na lidskou důstojnost.
V krizových situacích je vždy na prvním místě bezpečí členů a členek redakce. Žádná reportáž nestojí za ohrožení zdraví či života.
Respekt využívá nejmenované zdroje jen v případech, kdy je to jasný veřejný zájem. Jejich identitu pak nikdy nezveřejňuje. Ani na vyžádání státních institucí. Nepublikujeme nejmenované zdroje, když chtějí někoho pošpinit.
Politikům nedáváme citáty ani rozhovory k autorizaci. Pokud poskytneme text k nahlédnutí kvůli ověření informací v něm, lze opravit chyby, ale ne změnit vyznění odpovědí. Naopak lidem, kteří nemají zkušenost s médii, vysvětlíme, za jakých okolností rozhovor či text vzniká.
Redaktoři a redaktorky na sociálních sítích a při veřejném vystupování dbají na to, aby nepoškodili kredit a nezávislost Respektu. Na sociálních sítích myslí na to, že jejich příspěvky nemají vzbuzovat pochybnost o schopnosti Respektu pokrývat témata férově.
Redaktoři a redaktorky se neúčastní jakýchkoli politických kampaní a politických aktivit. Nevystupují v komerčních reklamách, pokud se netýkají propagace Respektu.
Autoři a autorky se musí vyhnout obvinění z jakéhokoli střetu zájmů. Novináři nemohou psát o případech, ve kterých jsou jakkoli zainteresováni či do nich zapojeni. Výjimkou jsou případy, kdy píší o své zkušenosti a čtenáře jasně informují o takové situaci. V těchto případech však nejdříve věc konzultují s vedením redakce.
Přijímat jakékoli finanční či jiné hodnotné dary za svou práci v redakci mimo mzdu od vydavatelství není možné. Případné externí honoráře za externí práci je třeba probrat s vedením redakce. Členové a členky redakce nepřijímají peníze od jakékoli vládní či politické organizace ani od organizací či jedinců, které pokrýváme. Jakékoli nejasnosti je nutné řešit s vedením redakce.
Neupravujeme fotografie tak, abychom změnili jejich obsah. Pokud vzniká koláž, musí to být uvedeno.
Respekt nevyužívá k formulování textů či vzniku fotografií umělou inteligenci. Pakliže ji využije jako technickou pomoc (například načtení textu), musí to být uvedeno.
Pokud má veřejnost dojem, že se redakce zpronevěřila etickému kodexu, může se vedle šéfredaktora obrátit i na redakční radu**.
Porušení kodexu je považováno za porušení pracovních povinností.
Závěr: Známý novinář Carl Bernstein o novinařině napsal: „Je to nejlepší dosažitelná verze pravdy.“ Nejenže je to přesný popis naší práce, je to ale i návod, jak neustále s pokorou vnímat novinařinu. Je totiž o nikdy nekončícím hledání.
* Vedení redakce tvoří šéfredaktor a jeho zástupci:
Erik Tabery, šéfredaktor
Ondřej Kundra, zástupce šéfredaktora
Tomáš Brolík, zástupce šéfredaktora
** Seznam členů redakční rady:
Martin M. Šimečka, předseda
Hana Dvořáková
Monika Tódová
Helena Třeštíková
Robert Lischke
Jan Žůrek
Juraj Buzalka
E-mail: [email protected]