Debaty
Kde se setkáme
Datum
Místo
Název
Čtení s Respektem: Za hranice inteligence s Jamesem Bridlem
Lidé jsou bezpochyby inteligentní bytosti. Mnozí soudí, že vůbec nejinteligentnější na Zemi. Zároveň však kolektivně sami pod sebou řežou větev, když přivádějí řadu ekosystémů ke kolapsu. James Bridle ve své nové knize Způsoby bytí s odkazem na vědecké poznatky i posuny ve filosofii polemizuje s představou, že je inteligence výlučně lidská vlastnost. Své vyprávění začíná v horách severozápadního Řecka, kde právě ropná společnost za pomoci umělé inteligence vykolíkovává část nedotčené divočiny a předurčuje jí tak ke zkáze. A právě mezi rostlinami, zvířaty a dalšími organismy ve světech, které mizejí pod rukama lidí a jejich čím dál inteligentnějších technologií, Bridle nachází jiné druhy myšlení a provozování inteligence. Klade si přitom otázku jak s nimi žít ve větší symbióze a jak díky nim přehodnotit pohled na naší vlastní inteligenci. Oproti předchozí knize Temné zítřky, která pojednávala o odcizení našim vlastním technologiím, zde vybízí k hledání a učení se od inteligence na místech, kde bychom ji možná nehledali. Jaké nové možnosti to otevírá? Co získáváme a ztrácíme, když vystoupíme z antropocentrické perspektivy na inteligenci? Nejen o tom bude na Čtení s Respektem v Antikvariátu Dejvického divadla debatovat Štěpán Sedláček a jeho hosté. Těšit se můžete mimo jiné na kulturního publicistu Pavla Turka i čtení z knihy Způsoby bytí v podání hereckého souboru Dejvického divadla.
Vystoupí
Tereza Vandrovcová
scoioložka, vyučuje Animal Studiesn na UK a MU
Michal Kindernay
umělec, performer, kurátor a pedagog
Pavel Turek
hudební publicista
Datum
Místo
Název
Co (všechno) se to stalo s Amerikou?
Brno, Cafe Paměti národa, 19:00
Donald Trump a jeho lidé zásadně proměňují Spojené státy - o tom už není pochyb. Debatovat budeme o tom, jak hluboká ta proměna je a kam Amerika směřuje.
Moderuje Tomáš Brolík
Vystoupí
Martin Jirušek
odborník na americkou politiku, FSS MUNI
Zuzana Ringlerová
expertka na Spojené státy
Datum
Místo
Název
Čtení s Respektem: Technologické tsunami, které může změnit úplně vše
Čtení s Respektem o knize Nezadržitelná vlna Mustafy Suleymana a Michaela Bhaskara. Valí se na nás další nezadržitelná vlna inovací, tentokrát podnícených rozvojem pokročilé umělé inteligence, ale také biotechnologií. Potenciální přínosy i rizika souvisejících objevů nemají obdoby. Můžou zásadně proměnit fungování a směřování společností, firem a států ale díky úpravě genetických informací je ve hře i podoba života jako takového. Optimistický i varovný popis některých zásadních výzev ve stínu technologického vývoje nabízí nová kniha Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století (Audiolibrix, 2024). Jejími autory jsou britský spisovatel a výzkumník Michael Bhaskar a Mustafa Suleyman, který dříve spoluzaložil a šéfoval společnosti Google DeepMind a dnes vede Microsoft AI. Jaké revoluční změny v pozitivním i negativním smyslu nové technologie můžou způsobit? Je naznačený vývoj skutečně nezadržitelný? A jak lze přicházející vlnu nejlépe usměrnit či regulovat? Nejen o tom bude na dalším Čtení s Respektem debatovat Štěpán Sedláček v Antikvariátu Dejvického divadla se svými hosty. Těšit se můžete také na četbu z knihy v podání hereckého souboru Dejvického divadla.
Předchozí setkání

Green deal, nebo zbrojení: Co bude po volbách s ochranou klimatu?
14. 4. 2025 – Moving Station

AntiBabiš vs. AntiFiala: kdo bude těžit z negativní kampaně?
25. 3. 2025 – Café Paměti národa

Večer s Respektem: Ubránili bychom se Rusku bez USA?
21. 3. 2025 – Centum Pant

Jsem novinář: jak vás zaujmout a získat vaši důvěru
21. 3. 2025 – Knižní festival na Černé louce
Čtení s Respektem: Rudolf Steiner po sto letech
20. 3. 2025 – Antikvariát Dejvického divadla

Odnaučí nás umělá inteligence psát, číst - a myslet? Nebo je to naopak?
17. 3. 2025 – Divadlo na cucky

Debata politických reportérů Respektu Františka Trojana, Martina Štorkána a Filipa Zelenky
17. 3. 2025 – Moving Station

Izrael a Gaza v době velkých otřesů
13. 3. 2025 – DOX

Covid, pět let poté
25. 2. 2025 – Café Paměti národa
