Normální život Balkánky
Makedonie, sevřená mezi Albánií, Kosovem, Řeckem a Bulharskem, nemá moře. Zato má Ohridské jezero, jeden z největších biologických rezervoárů v Evropě, kde přežívají jinde už dávno vyhynulé rostliny a živočichové.

Makedonie, sevřená mezi Albánií, Kosovem, Řeckem a Bulharskem, nemá moře. Zato má Ohridské jezero, jeden z největších biologických rezervoárů v Evropě, kde přežívají jinde už dávno vyhynulé rostliny a živočichové. Na jeho břehu se narodila a vyrůstala Verica Nedeska (1978), herečka, která v Makedonii před čtyřmi lety přerušila slibně nakročenou kariéru a rozhodla se následovat svého muže do Prahy. „Chtěla jsem zahájit rodinu,“ říká Verica, která navzdory plynné češtině občas sáhne po slově s lehce odchylným významem.


„Moji známí doma mi říkali, že je hloupost odejít, zrovna když mě všichni chtějí a všechno mi jde, ale já jsem se nerozmýšlela. Vím, že nejlíp ze všeho umím hrát, ale to neznamená, že bych pro to obětovala všechno. Pokud jsem soukromě šťastná, věřím, že přijde i to ostatní.“
Střední ekonomická škola, na kterou rodiče Vericu zapsali, v ní jen utvrdila názor, že patří docela jinam. Po maturitě začala studovat na divadelní akademii ve Skopji. Už ve druhém ročníku spolupracovala s různými divadly, dostávala dobré role a zajímali se o ni známí makedonští režiséři. Zahrála si všechny postavy, do kterých bývají obsazovány talentované mladé dívky, včetně Julie a Antigony.
„Měla jsem štěstí i v tom, že mne hned na začátku nezařadili do nějakého šuplíku,“ říká Verica. „Možná, že malinko převládaly…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















