1. Co vám udělalo v roce 2023 v gastronomii největší radost? 2. A co bylo naopak zklamáním?
Lukáš Hejlík
Gastromapa Lukáše Hejlíka
1. Hlavně počet nových zajímavých „otevíraček“ v gastru. Až mě překvapilo, kolik jich to bylo. Po letech, kdy rostly hlavně regiony v čele s Brnem, byly letos ty nejzajímavější otevíračky v Praze: Alma, Marie B, Da Pietro, Šodó, Bjukitchen, Štangl, 420, Mamam, KRO Vršovice. V regionech ovšem přibývají krásné příjemné kavárny tzv. třetí kavárenské vlny a potvrzují, že Česko je kavárenskou světovou velmocí. Vyrojila se také snídaňová bistra – hosté dnes radši chodí na pracovní snídani než na tříchodový oběd. A dál pokračujeme směrem k nízkoalkoholickým a bezalkoholickým drinkům a více ke konzumaci kvality než kvantity. Gastro v roce 2023 ukázalo, že umí být celorepublikovým tématem, jakkoli to bylo spíše v negativním hávu – děti v podniku (kauza Marthy ’s Kitchen), dominance cash only v turistických oblastech, především během léta, a pak státní pobídka Michelinu. Před pěti lety bych si nedokázal představit, že by se gastronomie stala hlavním diskusním tématem, natož téměř příčinou kulturní války.


2. Jsem vysloveně optimista. Avšak je tu něco, co mě neustále fascinuje, někdy až dopaluje. V covidové době, která byla samozřejmě pro gastro krušnou zkouškou, se ukázalo, jak se který provoz dokáže na výjimečnou situaci adaptovat. To mě bavilo sledovat a podporovat. A dál mám pocit, že přestože se gastronomická scéna celkově posouvá, pokračuje v ní generační propast – často se bohužel ti starší, zkušenější gastronomové nedokážou inspirovat mladou, neposednou, ale také odvážnou a proti větru běžící mladou scénou, která popírá všechny zákony „gastrogravitace“.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















