O co jde v evropské smlouvě

Spor mezi ODS a TOP 09 na téma ratifikace nové evropské smlouvy, která se má týkat kontroly rozpočtů, se vyostřuje. Je proto užitečné vyjasnit si, o co vlastně jde – z hlediska institucí, smluv, suverenity, z hlediska ekonomické účelnosti a racionality.
Tak například kontrola českých veřejných rozpočtů zvenčí a otevřenost různým doporučením je věc zcela běžná, a to už od pádu železné opony, kdy české veřejné finance a státní rozpočty připomínkuje a zkoumá například Mezinárodní měnový fond. Od poloviny 90. let činí totéž každý rok také OECD, organizace ekonomicky nejvyspělejších zemí se sídlem v Paříži. A nakonec už přes šest let vývoj našich veřejných financí pečlivě sleduje taktéž Evropská komise. Možná to lecjaký politický a mediální ideolog neví, ale s Evropskou komisí je naše ministerstvo financí už deset let vlastně v permanentním spojení, má na to dokonce zvláštní oddělení a na druhé straně zase partnery z Bruselu, kteří to mají na starosti apod. Donedávna to nikomu vůbec nevadilo.
Jako příklad odstrašující ztráty suverenity bývá uváděn fakt, že Evropská komise bude přezkoumávat náš státní rozpočet předtím, než se o něm bude hlasovat v českém parlamentu. To už však bylo odsouhlaseno dávno, aniž by to Česku vadilo. Je to součástí změn, jimž se v& …


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















