BIS varuje a Gross se směje
BIS vydala výroční zprávu o bezpečnostních rizicích pro ČR. Po čase se tak na scéně znovu objevila otázka, co vlastně ta naše tajná služba dělá. A jestli je úspěšná. A jestli to jde z té její zprávy vyčíst.

Přítomnost misijní fundamentalistické skupiny Tablíghí Džamá’at, pokusy Severokorejců nakoupit tu produkty k výrobě zbraní, aktivita ruské rozvědky a pronikání organizovaného zločinu do státních struktur jsou podle čerstvě vydané výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) hlavními bezpečnostními riziky ohrožujícími Českou republiku. Nuda, chtělo by se říci, neboť čtenář tisku většinu věcí zveřejněných tajnou službou už dávno zná. A tak jediné vzrušení veřejnosti vzbudilo deset řádek, v nichž autoři zprávy upozornili na prorůstání organizovaného zločinu do justice. BIS ovšem pro toto tvrzení nezveřejnila žádný důkaz a vzbudila tím pobouřený odpor soudců, státních zástupců i advokátů. A nejen to. Po čase se na scéně znovu objevila otázka, co vlastně ta naše tajná služba dělá. A jestli je úspěšná. A jestli to jde z té její zprávy vyčíst.
Proti trendu žádný dišputát
BIS vydává podobné zprávy už několik let. Tajnou část pro vládu a prezidenta a její okleštěnou podobu pro veřejnost. Letošní dvanáctistránkový veřejný elaborát o loňské činnosti lze určitě považovat za jeden z nejpovedenějších. Čtenář se přesto někdy neubrání ironickému pousmání.
Třeba když čte, že „v roce 2005 BIS pokračovala ve sledování privatizací strategických společností s významným podílem státu (Český Telecom, Unipetrol, Severočeské doly). Cílem bylo získat informace o negativních jevech ohrožujících výši státního rozpočtu.“ Co tajní agenti zjistili?…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















