Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2005/34 • RESPEKT 34/2005
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2005/34
34/2005, 21.–28. 8. 2005
Koupit vydání
Vydání
14.–21. 8. 2005
Vydání
29. 8. – 5. 9. 2005
Editorial
Editorial
Ivan Lamper
Dámy a pánové, přicházíme k vám s posledním číslem letošních prázdnin. Jak vidíte na protější straně, nemohli jsme se v něm vyhnout horkému tématu posledních dnů – <A HREF="http://respekt.cz/c1-36245950-mame-se-bat-letat">letadlům a jejich občasným pádům</A>. Kromě toho bych vás rád upozornil na další vhodné podovolenkové čtení – <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246020-co-ty-nase-depky-jsou">zprávu o překvapivé české náchylnosti k depresím</A> a o léčbě, která tuto trýznivou nemoc poráží. Texty o <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246070-zemanova-bad-lady-chce-svuj-klid">nejslavnější české kadeřnici</A> a <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246070-zemanova-bad-lady-chce-svuj-klid">stavbách nalezených nedávno v pražském podzemí</A> také uzavíráme náš letní seriál o místech a lidech, kteří vzrušili tuto zemi. Dál vás čeká <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246220-ztraci-se-nam-budoucnost">rozhovor se sociologem Janem Hartlem</A> a mnoho dalšího. Přeji vám nerušené, inspirativní čtení
Civilizace
Kaleidoskop
Jan Stejskal
Kouzelný muž zavražděn
Erik Tabery
Co jsou tihle blogeři zač?
Daniel Anýž
To zvláštní slovo blog na nás z médií, a především pak internetu vyskakuje stále častěji a ať chceme nebo ne, dokonce ovlivňuje naše životy. Například federální volební komise USA zvažuje, zda by se na blogy, průběžně doplňované internetové zápisníky, neměly vztahovat stejné regule jako na tradiční média. To je pro mnohé dalším potvrzením teorií o internetové mediální revoluci, podle které povede rozmach blogů k ústupu a nahrazení klasických médií. Ta se ale samozřejmě brání.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Po simulovaném výbuchu chemické bomby nacvičovali záchranáři reakci na teroristický útok v Kongresovém centru v Praze. Deštivé dny vystřídalo slunce a slunce pak nahradil déšť. Novým ministrem kultury se stal Vítězslav Jandák. Většina sněmovny schválila v prvním čtení plán vlády snížit daně. Do řeky Ostravice v centru Ostravy se po stu letech vrátily lodičky. Padesát německých mládenců a dívek přijelo na pravidelný Letní kurz němčiny pořádaný univerzitou Jana Evangelisty Purkyně a Ackermannovou obcí v Ústí nad Labem. Na Love Planet v Táboře hrál Nick Cave. Ministr vnitra František Bublan navrhl vládě, aby na místo demisionovaného policejního prezidenta Jiřího Koláře jmenovala jeho dosavadního náměstka Vladislava Husáka.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Jaroslav Pašmik
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
Výstava
Viktor Šlajchrt
Knihy
Viktor Šlajchrt
Cirkus
Jaroslav Pašmik
Kultura
Sárský císař Lafontaine
Robert Schuster
Dopisy
Dopisy
Respekt
Rozhovory
Ztrácí se nám budoucnost
Erik Tabery
Jan Hartl (45) studoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 založil s přáteli Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu. Pod jeho vedením dnes STEM představuje špičkovou instituci, která se u nás věnuje především politickým výzkumům a analýzám sociálních problémů. Jan Hartl je ženatý, má dvě děti. Nikdy nebyl v politické straně.
Téma
Od Hirošimy k Superbombě
Marek Švehla
Spojení slov Hirošima a velká tragédie zná každý. Horší je vzpomenout si na ty, kteří to spískali. Máme je zatratit, nebo oslavovat?
Zahraničí
Svět kolem
Jiří Sobota
Šance pro volby i pro Hamas
Zbyněk Petráček
Největší vojenská operace Izraele v době míru končí. Za pět dnů se podařilo celkem hladce odsunout na osm tisíc osadníků z pásma Gazy a severního Samařska. Přesněji řečeno zhruba tu polovinu z nich, kteří ve svých osadách setrvali i po obdržení evakuačního výměru v pondělí ráno. Operace proběhla snáze, než předpovídaly pesimistické scénáře. Někteří osadníci – ale ještě více jejich stoupenci z vlastního Izraele – protestovali, stavěli zátarasy či se opevnili v synagogách. Jedna šedesátiletá žena na Západním břehu Jordánu se ze solidarity pokusila upálit, jiná zase pobodala vojačku, ale celkově odsun proběhl beze ztrát na životech i těžkých zranění. Lehce zraněno bylo do soboty 25 policistů, 10 vojáků a 8 civilistů. Vše má skončit v pondělí evakuací posledních pěti osad v Gaze a v úterý dvou v Samařsku.
Ani iluze, ani pesimismus
Jeremy Hurewitz
Isfahán bez pečetí
Radek Palata
Pohleďme přes Atlantik
Eva Palatová
Němečtí konzervativci v čele s Angelou Merkelovou jsou na cestě k volebnímu vítězství, zní většinový názor. Co by toto vítězství znamenalo pro zahraniční politiku největšího souseda, jednoho z lídrů EU a spojence v NATO? Nic špatného.
Ekonomika
České dráhy, třeste se
Marek Pokorný
Počátkem srpna se v tisku objevil nezvyklý inzerát: karlovarský krajský úřad oznámil, že hledá nového provozovatele železniční tratě Karlovy Vary–Mariánské Lázně. Přestože výběrové řízení má uzávěrku až posledního září, přihlásili se už první tři zájemci. České dráhy tedy mají reálnou konkurenci i v osobní dopravě a vůbec není jisté, zda její tlak přežijí.
Třikrát na okraj
Marek Hudema
Zelená „brzda“ umožňuje růst
Ondřej Bačík
Další týden, další rekord
Jan Procházka
Domov
Zemanova „bad lady“ chce svůj klid
Markéta Pilátová
Úžasný objev
Silvie Lauder
Prahu nadchl nejvýznamnější archeologický nález posledních desetiletí – tři luxusní románské paláce vykopané na zdejším náměstí Republiky mění pohled na historii české metropole. Teď víme, že ve 12. století byla výstavnější a promyšleněji budovaná, než se dosud předpokládalo. Asi měl doma okna, dokonce možná i s vitrážemi, a to v době, kdy se zasklívaly jen kostely. Používal glazovanou keramiku, pil víno a vodu ze skleněných pohárů. Mohl si dovolit v domě tak velký sál, že jeho strop podpíraly tři sloupy. Tolik oblouků neměli v jediné místnosti svého domu ani boháči pod hradem. Od nich se odlišoval ještě něčím – jako záchod nejspíš používal speciální vyzděnou jímku čtvercového tvaru. V jeho době chodila i šlechta jednoduše na hnojiště. Žil v rezidenční čtvrti na strategickém místě podél mezinárodní obchodní stezky. Nejspíš byl cizinec a boháč, asi kupec, jměním se rovnající královskému rodu.
Dobří koně se vracejí
Silvie Lauder
Michaelu Bláhovou stálo splnění životního snu třiapadesát tisíc korun a nemůže si ten obchod vynachválit. „Jsem šťastná,“ říká. Podobný pocit mají další tisíce lidí, kteří se tu ročně rozhodnou stát hrdým majitelem koně.
Spoj se, nebo zemři
Erik Tabery
Večer ve městě
Jan Kovalík
Co ty naše depky jsou
Markéta Pilátová
Přibližně každý pátý Čech alespoň jednou za život onemocní depresí. V Praze právě probíhá kampaň <em>Změna</em>, která má upozornit jak na velmi nadějnou léčbu, tak na klišé a předsudky spojené s tímto duševním onemocněním.
Komentáře
Glosa
Marek Švehla
Glosa
Marek Švehla
Instantní ministr hlásí příchod
Tereza Brdečková
Nový ministr kultury Vítězslav Jandák připomíná drsné podnikatele, kteří se v Československu vyrojili těsně po převratu počátkem 90. let. Od listopadu 1989 prošel ve svých politických náklonnostech od krajní pravice až k ČSSD a nabyté známosti dobře zužitkoval. Především při shánění peněz na dětský filmový festival ve Zlíně, jemuž posledních osm let předsedá. Jestli své schopnosti sehnat finance přes politický kamarádšoft a mafiány kolem kasin opravdu postaví do služeb české kultury, jeho rezort bude vzkvétat jako nikdy. Ale konec legrace: Proč si Jiří Paroubek vybral právě Jandáka? Jaký dlouhodobý smysl Jandákovo jmenování má a pro koho? A hlavně: Co Jandáka čeká a jaké jsou jeho šance něco prosadit ve vládě či parlamentu?
I Tony střelil od boku
Jiří Sobota
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Máme se bát létat?
Zbyněk Petráček
„Neví, co je strach, neví, co je nebezpečí, neví vůbec nic.“ Takto je ve filmu Johnny English vystižen agent ztělesněný Rowanem Atkinsonem. Ano, kdo absolutně nezná strach, nemá ani pud sebezáchovy a – s výjimkou akčních filmů či zmíněné parodie – končí obvykle špatně. Pud sebezáchovy je naprosto racionální, ba evolučně progresivní. Jenže samotný strach se opírá o veskrze iracionální pocity a žádná statistika s tím nehne. Doložily to poslední týdny, kdy dopravní letadla padala jako zralé hrušky či se ocitla na hraně katastrofy – Toronto, Sicílie, Řecko, Venezuela, Budapešť. Právě proto už nejde jen o racionalitu a statistiku, o lékařské diagnózy typu aerofobie. Do věci se vložila Evropská komise, která chce do konce roku vypracovat seznam rizikových leteckých společností, respektive je „ocejchovat“ podle míry nehodovosti a spolehlivosti. Nechceme-li tedy coby pasažéři napodobit přístup Rowana Atkinsona, čeho, proč a kdy se bát?
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte