Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kaleidoskop

Fotografie: Snad tam nahoře nikoho nevystraší. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Snad tam nahoře nikoho nevystraší. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Švýcarsko má novou superstar – medvěda. Objevil se na konci července ve volné přírodě poprvé po více než sto letech. Okamžitě rozpoutal celostátní euforii – do švýcarského národního parku, kde byl spatřen (a kde byl shodou okolností v roce 1904 také zastřelen ten poslední), zamířily hordy turistů a o medvědovi nadšeně referují snad všechna média v zemi. Zvyknout si na velkou šelmu v oblasti, kde už dlouho nežila, je ale obtížné. To ostatně dobře známe i u nás. Švýcaři to vědí taky. Když byl do Jury a Alp znovu vypuštěn rys, dorazily na federální ministerstvo životního prostředí useknuté packy jednoho upytlačeného kusu. Podobně zvrhlé protesty by ale Švýcary neměly od snahy o návrat šelem odradit. Vždyť medvěd je symbolem hlavního města Bernu. Zatím to vypadá nadějně. Huňáč je tak populární, že jeho návrat uvítal dokonce i farmář, kterému rozpáral tele.

Existují stavby, které ještě nestojí, dokonce možná nikdy stát nebudou, ale už škodí. Nesmí se kvůli nim totiž nic podnikat na území, které by jednou mohly zabírat, což brání obcím v rozvoji. Známý je příklad kanálu Dunaj–Odra–Labe, který, i když snad nikdy vybudován nebude, už překáží hned v pěti krajích. Podobně se několik ještě před rokem 1989 naplánovaných přehrad vynořilo při zpracovávání územního plánu Libereckého kraje. Ministerstvo zemědělství sice na všech netrvá (jedna nádrž je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.