0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře20. 8. 20054 minuty

Instantní ministr hlásí příchod

Nový ministr kultury Vítězslav Jandák připomíná drsné podnikatele, kteří se v Československu vyrojili těsně po převratu počátkem 90. let. Od listopadu 1989 prošel ve svých politických náklonnostech od krajní pravice až k ČSSD a nabyté známosti dobře zužitkoval. Především při shánění peněz na dětský filmový festival ve Zlíně, jemuž posledních osm let předsedá. Jestli své schopnosti sehnat finance přes politický kamarádšoft a mafiány kolem kasin opravdu postaví do služeb české kultury, jeho rezort bude vzkvétat jako nikdy. Ale konec legrace: Proč si Jiří Paroubek vybral právě Jandáka? Jaký dlouhodobý smysl Jandákovo jmenování má a pro koho? A hlavně: Co Jandáka čeká a jaké jsou jeho šance něco prosadit ve vládě či parlamentu?

  • Autor: Respekt
Fotografie: Konec sázek, jdeme hrát. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Konec sázek, jdeme hrát. Foto Günter Bartoš
Fotografie: Konec sázek, jdeme hrát. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Vítězslav Jandák je přes všechny své možné schopnosti jen politickou náhražkou. Ale i jako outsider může pomoci – kultuře i sám sobě.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nový ministr kultury Vítězslav Jandák připomíná drsné podnikatele, kteří se v Československu vyrojili těsně po převratu počátkem 90. let. Od listopadu 1989 prošel ve svých politických náklonnostech od krajní pravice až k ČSSD a nabyté známosti dobře zužitkoval. Především při shánění peněz na dětský filmový festival ve Zlíně, jemuž posledních osm let předsedá. Jestli své schopnosti sehnat finance přes politický kamarádšoft a mafiány kolem kasin opravdu postaví do služeb české kultury, jeho rezort bude vzkvétat jako nikdy. Ale konec legrace: Proč si Jiří Paroubek vybral právě Jandáka? Jaký dlouhodobý smysl Jandákovo jmenování má a pro koho? A hlavně: Co Jandáka čeká a jaké jsou jeho šance něco prosadit ve vládě či parlamentu?

Jorgeho jen po převratu

Udivující je Paroubkovo vysvětlení: Jandák je prý schopný manažer a má přátele mezi světovými umělci. Proč ale pak premiér nenabídl křeslo třeba Jiřímu Bartoškovi? Je slavnější herec, z karlovarského festivalu vybudoval světový podnik, peněz umí sehnat mnohem víc a nevydává své profesionální styky se známými herci za přátelství. Serióznějším kandidátem na post ministra kultury byl ovšem Jiří Srstka. Je právník a jeho manažerská dráha v Národním divadle je pozitivní a bez skandálů.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc