Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Za ni prý Ježíš nezemřel

Do Prahy přijíždí žena, která má na svědomí novou éru rockové hudby – divokou, plnou poezie i neurvalosti stejné, jako je ona sama. Výkřikem „Ježíš umřel za něčí hříchy, ale za moje ne“ vyrazila kdysi ke slávě coby hubená rozcuchaná mladá žena. Od té doby uplynulo přesně třicet let, někdejší dívce je skoro šedesát, ale sako nosí pořád stejné. Tento pátek zahraje v pražském Divadle Archa Patti Smith.

Fotografie: A vousy nad horním rtem prosím neretušovat. (Patti s Williamem S. Burroughsem v roce 1995, fotografoval Allen Gingsberg.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: A vousy nad horním rtem prosím neretušovat. (Patti s Williamem S. Burroughsem v roce 1995, fotografoval Allen Gingsberg.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Do Prahy přijíždí žena, která má na svědomí novou éru rockové hudby – divokou, plnou poezie i neurvalosti stejné, jako je ona sama. Výkřikem „Ježíš umřel za něčí hříchy, ale za moje ne“ vyrazila kdysi ke slávě coby hubená rozcuchaná mladá žena. Od té doby uplynulo přesně třicet let, někdejší dívce je skoro šedesát, ale sako nosí pořád stejné. Tento pátek zahraje v pražském Divadle Archa Patti Smith.

Do pekelnýho moře

Jestliže moderní populární hudba často svádí ke spekulacím, kdo z jejích interpretů se na vrchol dostal díky přirozenému talentu a kdo díky chytré práci producentů, Patti Smith by mohla posloužit jako vzorový příklad té první cesty. Vyrůstala v New Jersey se třemi sourozenci, kterým se nábožensky silně založená matka snažila vštípit doktrínu Svědků Jehovových. Hubená a šilhavá Patti měla odmala víc kamarádů než kamarádek a často slýchávala, že se svojí vizáží nejspíš díru do světa neudělá. Brzy si ale našla útočiště, v němž se jednak mohla vyřádit její horečnatá fantazie a které také dávalo naději. Umění. Stane se umělkyní – tahle vysněná představa ji doslova pohltila. Kvůli ní dala k adopci dítě, které se jí neplánovaně narodilo ve dvaceti a kvůli ní si také definitivně zošklivila náboženskou výchovu své matky. „Bylo mi zle, protože už jsem nechtěla být Svědkem Jehovovým, protože mi říkali, že v Ježíšově světě není místo pro umění.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.