Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Scéna

Co se děje ve světě

Fotografie: Herec Karl Markovics v roli velitel Fagetha. Foto Hausruck Spielt Theater • Autor: Respekt
Fotografie: Herec Karl Markovics v roli velitel Fagetha. Foto Hausruck Spielt Theater • Autor: Respekt

Rakušané mají letos jedinečný důvod k oslavám. Od obnovy jejich státnosti uplynulo šedesát let, padesát let jsou plně svrchovanou zemí a deset let členem Evropské unie. Nad všemi oslavami a rituály ale visí staré nevyřešené otázky: Jak se mohlo stát, že země v klíčovém okamžiku dvacátého století zklamala? Jak se vlastně Rakousko a Rakušané vyrovnali se svou minulostí? Téma nyní intenzivně zvedají umělci.

Stefan Grieb (38) alias Franzobel je v současnosti nejplodnější rakouský spisovatel. Jeho poslední román Das Fest der Steine (Svátek kamení), který se nyní objevil v obchodech, přináší pohled na obyčejné Vídeňáky, kterým učaroval Hitler. Jeho hrdinové hledají po válce a po svých pletkách s nacisty nový život v Argentině. Hlavní postava jménem Oswald Mefistofeles Wuthenau (die Wut znamená zběsilost), antisemita a vůdcův muž, tam obhospodařuje atomovou elektrárnu. Setkává se s jiným „Argentincem“ Adolfem Eichmannem, který byl sice Němec, ale jak známo, vyrůstal v rakouském Linci. Eichmann přesvědčuje Wuthenaua (podobně jako soudce v Izraeli), že jejich angažmá v nacistickém režimu byla vlastně náhoda, za kterou nemohou. Jsou prostě nevinní stejně jako Wuthenauův strýček Hans, majitel vídeňských garáží a gruppenführer SS. Proč tedy nakonec nenechat sloužit za Hitlera mši, jak Wuthenau navrhuje, když to pomůže jeho ztracené duši? Franzobel ve více než 600 stranách textu připomíná,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.