Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Další týden, další rekord

Fotografie: Přijdu hned – až se mi zvýší marže. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Přijdu hned – až se mi zvýší marže. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Pokud je tohle další ropná krize, tak trochu divná. Cena ropy dosáhla historického maxima 67 dolarů za barel, ve stejném čase jsou ale silnice plné aut a české rafinerie hlásí rekordní zisky. Ceny benzinu rostou pomalu a fronty u pump znají řidiči jen ze starých filmů. Jenže ropa je nejdůležitější surovinou, takže každý pohyb její ceny vzbuzuje emoce. Zatím se sice neděje nic hrozného, nejistota ale stoupá.

Nová naleziště

Proč ceny ropy rostou? Hlavní důvody jsou stále totožné: rostoucí poptávka po ropných produktech spojená s výrazným celosvětovým ekonomickým růstem (zejména díky USA a Číně). Na klidu trhům nepřidává ani situace na Blízkém východě nebo problémy ruského kolosu Jukos. Příčinu lze také hledat ve výrazném podhodnocení očekávané celosvětové spotřeby ropy ze strany nejvýznamnějších výzkumných organizací. Dlouhodobě se spotřeba ropy zvyšuje o více než 1 procento ročně, ovšem v posledních dvou letech nabrala spotřeba dvouprocentní růst, na který se producenti ropy nestačili připravit, přesněji řečeno nestihli investovat do modernizace své těžby.

S vyšší spotřebou začínají ožívat i debaty o počtu let, na něž světové zásoby vystačí. Odhady jsou nepřesné, většinou se hovoří o třiceti letech. S růstem ceny se ale zvyšuje i počet ložisek, která se dříve kvůli jejich hloubce těžit nevyplatilo. Ať už jde o kanadské písky, kde by se měl nacházet až jeden bilion barelů…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.