0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov20. 8. 20057 minut

Spoj se, nebo zemři

Zdejší liberální strany se chystají k historickému kroku: chtějí se teď před volbami spojit a sebrat do jednoho pytle své dosud roztroušené hlasy. Poprask kolem čerstvě ohlášené chuti spolupracovat ovšem krotí skutečnost, že podobné ohlášky už zazněly několikrát, ale skutek vždycky utek. Jistou pobídkou tentokrát liberálům může být to, že kromě nich se na volební útok chystá i nově vzniklá strana Vladimíra Železného a koalice národoveckých stran.

Hledá se šéf

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Když v poslední době začaly průzkumy veřejného mínění pravidelně ukazovat, že do sněmovny se dostanou vedle ČSSD a ODS už jen komunisté a lidovci, vyvolalo to mezi menšími stranami pěkný rozruch. Jejich lídři totiž dospěli k názoru, že za takové situace by pravděpodobně po volbách vznikla velká koalice ODS a ČSSD a že toto silné spojenectví neodolá chuti změnit volební systém z poměrného na většinový – tedy tak, aby to vyhovovalo velkým partajím a pokud možno vyřadilo ze soutěže co nejvíc jejich menších konkurentů.

Strach z konce měl jeden konstruktivní následek: dosud jen slovní touha liberálů seskládat řadu svých miniaturních stran v jeden počitatelný projekt nabrala věrohodnější obrysy. I když k nějakému konkrétnímu výsledku zatím došlo jen na oblastní úrovni – v Liberci a Praze – a do komunálních voleb. Ambice jsou ale větší. Základní programové body totiž nemají s komunálem moc společného. Strany, jako jsou Evropští demokraté, Cesta změny, Zelení, SOS, ODA či…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc