Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Spoj se, nebo zemři

Zdejší liberální strany se chystají k historickému kroku: chtějí se teď před volbami spojit a sebrat do jednoho pytle své dosud roztroušené hlasy. Poprask kolem čerstvě ohlášené chuti spolupracovat ovšem krotí skutečnost, že podobné ohlášky už zazněly několikrát, ale skutek vždycky utek. Jistou pobídkou tentokrát liberálům může být to, že kromě nich se na volební útok chystá i nově vzniklá strana Vladimíra Železného a koalice národoveckých stran.

Hledá se šéf

Když v poslední době začaly průzkumy veřejného mínění pravidelně ukazovat, že do sněmovny se dostanou vedle ČSSD a ODS už jen komunisté a lidovci, vyvolalo to mezi menšími stranami pěkný rozruch. Jejich lídři totiž dospěli k názoru, že za takové situace by pravděpodobně po volbách vznikla velká koalice ODS a ČSSD a že toto silné spojenectví neodolá chuti změnit volební systém z poměrného na většinový – tedy tak, aby to vyhovovalo velkým partajím a pokud možno vyřadilo ze soutěže co nejvíc jejich menších konkurentů.

Strach z konce měl jeden konstruktivní následek: dosud jen slovní touha liberálů seskládat řadu svých miniaturních stran v jeden počitatelný projekt nabrala věrohodnější obrysy. I když k nějakému konkrétnímu výsledku zatím došlo jen na oblastní úrovni – v Liberci a Praze – a do komunálních voleb. Ambice jsou ale větší. Základní programové body totiž nemají s komunálem moc společného. Strany, jako jsou Evropští demokraté, Cesta změny, Zelení, SOS, ODA či…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.