Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Scéna

Výstava

vobrazek_1423.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_1423.jpeg • Autor: Respekt

Od května do konce roku 2005 probíhá v Malé pevnosti v Terezíně výstava Lodní lístek do ráje, která v českých zemích poprvé představuje výtvarné práce dvou zdejších rodáků, Peretze Bédy Mayera z rodiny hospodského v Hodoníně a Fritze Haendela, syna textilního továrníka z Liberce. Seznámili se v listopadu 1939 v posledním transportu Židů z Prahy do Bratislavy, odkud se měli přeplavit do Palestiny. Britská správa však ve snaze zabránit ilegální imigraci deportovala celou výpravu na ostrov Mauricius v Indickém oceánu. Oba byli nadaní malíři, i když původně jen amatérští, a své dobrodružné putování, jež se protáhlo na pět let, zachytili v mnoha výmluvných kresbách, grafikách i karikaturách. Do Izraele nakonec dorazil jen Mayer, neboť Haendel krátce před koncem války spáchal sebevraždu. Výstava v Malé pevnosti je umístěna ve dvou sálech na IV. nádvoří. V prvním je dokumentována jejich cesta, druhý představuje pozdější Mayerovo dílo. V Izraeli se zpočátku protloukal dosti obtížně, nějaký čas se dokonce živil jako natěrač a dekoratér nábytku, ale nakonec se mu podařilo dovršit i své malířské dílo. Stal se jedním z nejzajímavějších, i když nikoli z nejznámějších izraelských umělců a dožil se bezmála stovky (zemřel v roce 2002). Stylem připomenou jeho obrazy nejspíš Marka Chagalla, jejich vyznění však rozhodně není jen nekomplikovaně radostné, ale podbarvuje je mocná dávka sarkastické…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.