Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Původně sympatická snaha ministerstva financí donutit banky k lepším službám klientům dostává hořký přídech státního dirigismu. Ministerstvo dosud vyčítalo peněžním ústavům například to, že díky nepřehledným ceníkům zákazníci nevědí, za co platí, dále že je drahé přemístit účet z jedné banky do druhé a že vázne vyřizování reklamací. Obecně šlo o to, aby klienti měli informace a na trhu byla konkurence. Banky částečně ustoupily: jsou ochotny sestavit jednotný přehled základních poplatků a některé zrušily poplatek za rušení účtu. Odmítají ale třeba jednotné pojmenování složitějších služeb (například některé typy hypoték). Ve středu proto ministerstvo zveřejnilo „diskusní materiál“ s 88 otázkami a návrhy. Pokud část z těchto návrhů nepřijmou banky dobrovolně, donutí je k tomu vláda zákonem. Jenže ministerstvo už v materiálu uvažuje nejen o zprůhlednění poplatků, ale také o možnosti omezit jejich výši v případě, že jde platba na účet státního orgánu (třeba u daní a cel). To už notně zavání zvýhodňováním státu a diktátem v zájmu „veřejného blaha“. Ostatně ministr financí Bohuslav Sobotka si představuje banky tak trochu jako veřejné instituce. Prohlásil totiž, že některé se chovají, „jako by existoval jen jejich zájem zisku, a ne zájem spotřebitelů“. Jak by se ale měly chovat? Nebo panu ministru uniklo, že banky jsou už soukromé akciové společnosti a jejich akcionáře zajímá blaho zákazníků jen potud, pokud je to neodradí od používání jejich…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.