Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

I Tony střelil od boku

Pokud už se Evropa smířila se skutečností, že teroristické útoky na Londýn, Madrid či New York nejsou pouhými kriminálními činy, ale jednotlivými bitvami vleklé války, je na čase si jasně říct, kdo bojuje s kým a o co. Válečný konflikt, který bude historie jednou nejspíš datovat od 11. září 2001, ale k jehož prvním střetům došlo už ve druhé polovině 90. let, je soubojem mezi otevřenou společností kdekoli na světě a náboženskou totalitou stoupenců radikálního islámu. Otevřené společnosti jsou napadeny a brání v konfliktu svou podstatu – tedy to, že jsou otevřené a svobodné. V ohrožení je každá z nich. Kdy dojde na tu kterou, záleží pouze na tom, do jaké míry je útok pro teroristy takticky výhodný. Není proto na škodu sledovat, jak se se situací vyrovnávají ti méně šťastní, kteří již dostali přímý zásah. Při pohledu na Londýn je přitom zřejmé, že vyhrocená situace staví i před společnost se staletou demokratickou tradicí otázky, na kterých se dá lehce uklouznout.

Bezhlavě do útoku

První pátek v srpnu zavládla v Londýně úleva. Ohlašovaný třetí útok na metro se nekonal, pachatelé druhého byli do jednoho za mřížemi. Premiér Blair se chystal na dovolenou, avšak ještě než zmizel na dobře utajené místo, svolal k překvapení mnoha svých spolupracovníků tiskovku. Na ní dychtivé veřejnosti představil dvanáct dobře znějících, ale nepříliš přesně formulovaných protiteroristických opatření, o jejichž detailech se sice bude teprve diskutovat, ale která je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.