Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Ztrácí se nám budoucnost

Jan Hartl (45) studoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 založil s přáteli Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu. Pod jeho vedením dnes STEM představuje špičkovou instituci, která se u nás věnuje především politickým výzkumům a analýzám sociálních problémů.
Jan Hartl je ženatý, má dvě děti. Nikdy nebyl v politické straně.

Fotografie: Foto Gunter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Foto Gunter Bartoš • Autor: Respekt

Jan Hartl (45) studoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 založil s přáteli Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu. Pod jeho vedením dnes STEM představuje špičkovou instituci, která se u nás věnuje především politickým výzkumům a analýzám sociálních problémů. Jan Hartl je ženatý, má dvě děti. Nikdy nebyl v politické straně.

Jak vidí sociolog dění kolem CzechTeku?

Klade si otázku, zda to nemůže být tykadlem rodící se změny. Něčím, co by otřáslo naší zdánlivou pohodou, která není výsledkem uspokojení, ale spíš tápání a bezradnosti. Myslím, že CzechTek takovouto událostí není. Média ale téma držela řadu týdnů, a tak si i většina lidí udělala nějaký, třeba mlhavý názor. Došlo k jakési bilanci doby, byla to předzvěst událostí, které by někdy jindy a v jiných souvislostech mohly politickou hladinu čeřit významněji.

V této chvíli to není možné?

Většina společnosti je ukolébána ke klidu, lidé nejsou naštvaní, roztrpčení, spíš dezorientovaní, rozčarovaní, mají pocit, že se mnohé neděje dobře, ale nemají řešení, nemá to aktivní náboj. Je potřeba, aby alespoň významné skupiny společnosti došly k poznání, že bez vnitřního náboje, osobního zaujetí, se s ničím nedá pohnout.

Kde se v nás vzal ten klid?

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.