Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kouzelný muž zavražděn

Fotografie: Vždy přítomný – a připraven. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Vždy přítomný – a připraven. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Křesťané, ale nejen oni, utrpěli během krátké doby další vážnou ztrátu. Po úmrtí papeže přišla překvapivá zpráva, že bývalý převor ekumenické komunity ve francouzském Taizé, protestantský mnich Roger Schütz, byl zavražděn zřejmě psychicky nemocnou ženou. Tento devadesátiletý muž byl považován za jednu z největších osobností dnešního křesťanství.

Usazen u tenké linie

Roger Schütz se už coby dítě rozhodl, že chce skrze svou víru v Boha pomáhat lidem. Proto se v roce 1940 po vystudování teologie, když mu bylo pětadvacet let, rozhodl odstěhovat ze Švýcarska do Francie, aby mohl být nápomocný těm, kterým válka měnila osudy. A zakotvil u vesnice Taizé, poblíž demarkační linie dělící okupovanou a svobodnou část Francie. Bylo to tedy příhodné místo pro lidi, kteří z jakýchkoli důvodů unikali před rozrůstající se válkou.

Schütz, který v té době zápolil s příznaky tuberkulózy, si půjčil peníze, které potřeboval na zakoupení několika stavení ve vesnici, ve kterých se rozhodl ukrývat utečence. Během krátké doby se Taizé stalo důležitým útočištěm pro ty nejpronásledovanější. Řada odbojových buněk po Evropě věděla, že na Schütze se může kdykoli obrátit s prosbou o pomoc. Protože většina ukrývaných byli Židé, rozhodl se modlit mimo dům, nejčastěji v lese, aby neměli dojem, že jsou vystaveni nějakému náboženskému tlaku či pocitu závazku vůči jeho vlastní víře. Tento jeho zvyk pak přejali…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.