Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Co jsou tihle blogeři zač?

To zvláštní slovo blog na nás z médií, a především pak internetu vyskakuje stále častěji a ať chceme nebo ne, dokonce ovlivňuje naše životy. Například federální volební komise USA zvažuje, zda by se na blogy, průběžně doplňované internetové zápisníky, neměly vztahovat stejné regule jako na tradiční média. To je pro mnohé dalším potvrzením teorií o internetové mediální revoluci, podle které povede rozmach blogů k ústupu a nahrazení klasických médií. Ta se ale samozřejmě brání.

Fotografie: Matt Drudge: To je ten chlap, co přišel s drbem o Monice v Bílém domě. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Matt Drudge: To je ten chlap, co přišel s drbem o Monice v Bílém domě. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

To zvláštní slovo blog na nás z médií, a především pak internetu vyskakuje stále častěji a ať chceme nebo ne, dokonce ovlivňuje naše životy. Například federální volební komise USA zvažuje, zda by se na blogy, průběžně doplňované internetové zápisníky, neměly vztahovat stejné regule jako na tradiční média. To je pro mnohé dalším potvrzením teorií o internetové mediální revoluci, podle které povede rozmach blogů k ústupu a nahrazení klasických médií. Ta se ale samozřejmě brání.

Jak se měří nezávislost

Zamýšlené prodloužení regulí, které upravují práci novinářů v době amerických kampaní a voleb, až k blogerům je nejčerstvějším důkazem o narůstající síle internetových zápisníků. Například Glenn Reynolds, autor známého blogu Instapundit, přirovnává význam americké blogosféry k éře někdejší pozdně sovětské glasnosti. V tomto pojetí jsou právě blogující novináři tím, čím už jejich kolegové z velkých mediálních organizací dávno přestali být – skutečnými ochránci demokracie a svobodnými šiřiteli informací. To je také důvod, proč se v souvislosti s blogy stále častěji skloňuje termín „občanský žurnalismus“, označující premisu, že v internetovém prostoru a se současnými technologiemi může být svým způsobem novinářem každý.

Jenže je tady i pohled z druhé strany. Zaprvé: pokud si blogeři tak zakládají na své volnosti a jinakosti, proč se krok za krokem urputně snaží…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.