Nepoletím, řekl pilot polské vládní delegaci v přeplněném letadle
Jestli by někdo měl být opatrný, když dojde na oficiální vládní lety, pak Polsko. Připomeňme, že v roce 2010 havaroval u Smolenska vládní letoun, který vezl delegaci na uctění památku obětí Katyňského masakru, a zahynulo tehdy takřka kompletní vedení země. Hlavní příčinou byla chyba pilotů ve špatném počasí, alespoň co víme z oficiálních vyšetřování. Dalších teorií je ovšem řada: tedy že to byla konspirace ruské strany, nebo dokonce atentát z rukou tehdejšího polského premiéra Tuska, který na palubě nebyl.
A tak je překvapivé, co se dělo na palubě letounu, který minulý týden odvážel vládní delegaci z londýnského jednání s britskou premiérkou Theresou May. Do Británie letěla premiérka Beata Szydło, její první zástupce a ministři obrany, zahraničí či vnitra. S nimi řada dalších politiků a úředníků plus novinářský doprovod. Takže tolik lidí, že se tam letělo dvěma stroji. Cestou zpátky ovšem nastal chaos.
Letadla totiž neletěla ve stejný čas, jedno až o šest hodin později – jenže organizátoři přepravy ale všechny naložili do jednoho. Už na letišti se vládní Embraer začal převažovat. Na někoho nezbylo místo, a tak stál. Začíná vyjednávání, kdo poletí, a kdo ne, což by se nestalo bez kapitána, který prohlásil, že jednoduše nepoletí. Pravděpodobně se vzpomínkou na svého kolegu ze Smolenska. Nebýt toho, nejspíš by se vyrazilo do oblak.


Celou patálii se podařilo vyřešit až za několik desítek minut, a to vcelku logickým způsobem. Našla se skupina lidí, kteří řekli, že poletí o šest hodin později. Smolensk č. 2 se tedy nekonal. Opozice komentovala příhodu slovy, že i když vláda Práva a spravedlnosti nedodržuje skoro žádná pravidla, aspoň některým by mohla věnovat pozornost, pro vlastní dobro.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















