Turisté přijdou příští rok
Alaa Al Tamimi (53) vystudoval pozemní stavitelství a stavební inženýrství na univerzitě v Bagdádu, doktorát získal v Paříži. V 80. letech přednášel na bagdádské vojenské akademii, v roce 1987 byl povolán do hlavní Saddámovy laboratoře pro vývoj nukleární zbraně. Nikdy nebyl ve straně Baas. Jadernou laboratoř opustil v roce 1993 a o dva roky později emigroval do Spojených arabských emirátů, kde pracoval v ústavu územního plánování ve městě Abú Dhabi. V dubnu roku 2004 se zúčastnil konkurzu na starostu města, pořádaném bagdádskou městskou radou. Ta jej vybrala velkou většinou mezi devadesáti kandidáty a 29. května se ujal funkce prvního starosty svobodného Bagdádu. Alaa Al Tamimi je ženatý, má syna.

Alaa Al Tamimi (53) vystudoval pozemní stavitelství a stavební inženýrství na univerzitě v Bagdádu, doktorát získal v Paříži. V 80. letech přednášel na bagdádské vojenské akademii, v roce 1987 byl povolán do hlavní Saddámovy laboratoře pro vývoj nukleární zbraně. Nikdy nebyl ve straně Baas. Jadernou laboratoř opustil v roce 1993 a o dva roky později emigroval do Spojených arabských emirátů, kde pracoval v ústavu územního plánování ve městě Abú Dhabi. V dubnu roku 2004 se zúčastnil konkurzu na starostu města, pořádaném bagdádskou městskou radou. Ta jej vybrala velkou většinou mezi devadesáti kandidáty a 29. května se ujal funkce prvního starosty svobodného Bagdádu. Alaa Al Tamimi je ženatý, má syna.
Vyrůstal jste jako šíitský muslim ve městě Falúdža, které je především sunnitské. Pociťoval jste to nějak? Byly mezi vámi nějaké rozpory?


Tohle je jedna velká lež o Iráku, a mně je velmi líto, že jí lidé ve světě věří. Mezí šíity a sunnity není žádné napětí. Nikdo se vás v Iráku nebude ptát, ke které skupině patříte, neexistuje žádný šíitský nebo sunnitský kmen. Taky nenajdete jediné město, které by bylo šíitské nebo sunnitské, populace je promíchaná. Když jsem byl teenager, vůbec jsem nevěděl, jestli jsem šíita, nebo sunnita. Musel jsem se zeptat svého otce: Kdo jsem? A jaký je v tom vlastně rozdíl? Nikdy to nikdo neřešil.
Kdy se to tedy změnilo?
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















