Neohrožení demokraté si hrají na diskusi
Delší dobu vznikal na naší politické scéně dojem, že fenomén sládkovců je na ústupu. Letošní prázdniny ovšem ukázaly, že to byl vskutku jen dojem.

Delší dobu vznikal na naší politické scéně dojem, že fenomén sládkovců je na ústupu. Letošní prázdniny ovšem ukázaly, že to byl vskutku jen dojem. Aféra s letáky, Vikova imunita a nejnověji Sládkovo vystoupení v televizní Aréně znovu dostaly na pořad dne otázku, jak má demokratická společnost na aktivity a provokace republikánů reagovat. V úvahách na toto téma často zaznívá myšlenka nedělat Sládkovi reklamu, chovat se tak, aby nemohl bodovat. Tato myšlenka ovšem vychází z nesprávného úhlu pohledu. Reklama svého druhu, specificky sládkovské politické bodování, je totiž plně v režii samotného Miroslava Sládka. V tomto ohledu je nepřekonatelným mistrem a demokracie mu nabízí dostatek prostředků, jak republikánské „ideály“ prezentovat, i možností, jak je doručovat vhodným příjemcům. Demokratům nezbývá, než se s tím smířit, zároveň by měli na Sládkovi i plně ponechat starost o to, co mu politicky prospívá, a co nikoli.
Televize nedělá nic špatného
Úvahy o tom, co republikánům zvýší, nebo nezvýší popularitu, musí jít jednoznačně stranou, budou-li Sládek a jeho stoupenci porušovat zákony. Na tom se alespoň teoreticky víceméně všichni shodnou. Daleko složitější je to v případech, kdy jde o nepsané normy a politickou kulturu. Mnozí například pochybují, zda je správné, aby Sládek dostával prostor na televizní obrazovce, a kritizují Českou televizi za to, že zařadila přímý přenos z parlamentního jednání o Vikově imunitě a minulý týden pozvala Sládka do Arény…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















