Sorosova univerzita definitivně odchází
Před pěti lety snil americký miliardář George Soros na slavnostním zahajovacím večírku své Středoevropské univerzity, že do Prahy přivede elitu východního bloku. Teď však pražská historie školy končí.

Před pěti lety snil americký miliardář George Soros na slavnostním zahajovacím večírku své Středoevropské univerzity, že do Prahy přivede elitu východního bloku. Teď však pražská historie školy končí. Sociologie se stěhuje do Varšavy, ekonomie do Budapešti, dějiny umění se napřesrok neotevřou, takže v Praze zůstane jen poslední obor: mezinárodní studia.Přestože byly doby, kdy úvahy a spekulace kolem Sorosova centra vzbuzovaly velké vášně, poslední zvonění se přibližuje za naprostého nezájmu publika. „Oni odcházejí?“ diví se bývalý ministr školství Petr Vopěnka. Pilipův náměstek pro vysoké školy Emanuel Ondráček vzkázal po sekretářce, že nevidí důvod, proč by měl odchod komentovat, neboť jde o nevládní instituci. Politik Daniel Kroupa (ODA), který je dosud předsedou správní rady univerzitní nadace, se omluvil, že musí vyřizovat důležitější věci.
Miliardář versus realista
Před dvěma lety vyvolalo Sorosovo varování, že česká vláda neplní své sliby a on že je připraven svoji Středoevropskou univerzitu (CEU) přemístit, dokonce petici za její záchranu. Dnes většina jejích signatářů ani netuší, že tato snaha nevyšla. Čím to? Snad tím, že práce školy a kvalita jejích absolventů za nic nestály?Tato možnost se nezdá pravděpodobná. Na nástěnce u dveří „career advisora“, čili poradce pro zaměstnání (výhradním jazykem CEU je angličtina, v níž se také odehrávají přednášky), visí důkaz. Právě skončil akademický rok a západní firmy se mohou přetrhnout v lovu…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















