Jak je ti, Rakousko?
Na setkání premiérů ČSFR a Rakouska předložil spolkový kancléř Franz Vranitzky návrh spolupráce obou zemí v energetice. Rakousko nabízí pomoc v řadě oblastí, od efektivního využívání energie a odsíření elektráren až po dovoz ropy a plynu ze západní Evropy a ze Středomoří.

Na setkání premiérů ČSFR a Rakouska předložil spolkový kancléř Franz Vranitzky návrh spolupráce obou zemí v energetice. Rakousko nabízí pomoc v řadě oblastí, od efektivního využívání energie a odsíření elektráren až po dovoz ropy a plynu ze západní Evropy a ze Středomoří. Cílem je umožnit Československu odstoupení od jaderného programu. Na prvním místě stojí požadavek zastavit atomovou elektrárnu V1 v Jaslovských Bohunicích, spojený s nabídkou náhrady její produkce po dobu 12 měsíců. Návrh má detailně projednat společná pracovní skupina.
Delegace, ve kterých byli i ministři hospodářství a financí obou zemí, přivítali zástupci Greenpeace: nabízeli jim čokoládové elektrárny a vyzývali k jejich okamžitému zničení. Spolkový kancléř odmítl, premiér Čalfa si ji nechal zabalit, ministr Klaus poděkoval a zeptal se, kolik je dlužen. Zatímco premiéři jednali mezi čtyřma očima a venku vzdorovala chladu skupinka ekologických aktivistů z Čech a Moravy, mohli jsme se podrobně seznámit s rakouským návrhem.
Špatný stav V1 není výmyslem rakouských bázlivců. Zpráva ministerstva hospodářství ČSFR z listopadu 1990 říká: Je třeba rozhodnout o dalším provozu elektrárny V1, a to buď o jejím okamžitém zastavení, nebo o opatřeních umožňujících její další provoz. Komise firem Siemens a Westinghouse, které dodávají jaderná zařízení, se shodují, že opatření jsou nutná. Liší se pouze v odhadu nákladů a v tom, zda se takové úpravy vyplatí. Rakouská vláda odhadla v minulém roce náklady…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















