Trochu toho luxusu
Není třeba pochybovat o tom, že se prominenti bývalého režimu umějí o sebe postarat. Umožňuje jim to i usnesení č.24 z loňského února, vydané předsednictvem bývalé federální vlády.

Není třeba pochybovat o tom, že se prominenti bývalého režimu umějí o sebe postarat. Umožňuje jim to i usnesení č.24 z loňského února, vydané předsednictvem bývalé federální vlády. Jsou v něm stanoveny platy a další požitky členů vlády. Patří k nim i to, že vládní činitelé mají po odchodu z funkce na čtvrt roku zajištěn plný funkční plat (např. ministr 12.000 Kčs), k tomu nezdaněnou úhradu nákladů spojených s výkonem ústavní funkce ve výši 5.000 Kčs měsíčně, služební vozidlo k osobní dispozici, užívání telefonní stanice a další drobnosti. V mimořádných případech a se souhlasem předsedy vlády je možné období pro požívání těchto výhod prodloužit.Nic proti platu ministra. Jsou to - hlavně dneska - perně vydělané peníze. Nic ani proti určité sociální jistotě, když musíte z místa. Ovšem tohle už je slušný post, o jakém se řadovému občanovi ani nezdá. Zarážející je hlavně paušál 5.000 korun na úhradu nákladů, spojených s výkonem ústavní funkce. Asi se logicky zeptáte - jaké funkce, když už žádná není? Je kupodivu, že s tím nová vláda zatím nic neudělala, i když má, pravda, jiné starosti.Antonín Krumnikl byl federálním ministrem paliv a energetiky něco málo přes rok do prosince 1989. V průběhu tří měsíců „hájení“ si nějakým způsobem vymohl prodloužení svých prebend o dalšího čtvrt roku, tedy do konce června.
Někdo v Úřadu předsednictva vlády ČSFR by měl možná věnovat pozornost zajímavé skutečnosti: dopis s rozhodnutím o prodloužení, datovaný 31.ledna 1990, nedorazil…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















