Nerovnost roste. Jedno procento lidí už vlastní přes půlku světového bohatství
Jedním ze zásadních slov roku 2016 je bezesporu „nerovnost“ - a připouštějí ji u sebe doma dokonce už i Češi, tradičně (a chybně) považující sebe samé za maximálně rovnostářské živočichy. Švýcarská společnost Credit Suisse právě vydala shrnující zprávu o příjmové nerovnosti ve světovém měřítku. Vychází z ní, co se dalo tušit: i v roce 2016 se bohatí zase stali ještě bohatšími. Ale co ti druzí?
Podle výzkumníků z Credit Suisse vlastní jedno procento nejbohatších lidí planety v současné době 50,8 procent světového bohatství – což je o pět procent víc než v roce 2009. Rozšíříme-li záběr na deset procent nejbohatších, pak je v jejich 89 procent světového majetku. „V poslední době stoupá pocit, že ekonomické zotavení po krizi z let 2008 - 2009 bylo slabé a netýkalo se všech vrstev společnosti,“ cituje server Quartz ze švýcarské zprávy. „Fakta z naší databáze říkají, že to je pravda.“
Zhruba 73 procent dospělé populace světa vlastní movitý i nemovitý majetek menší než 10 000 dolarů a polovina světové dospělé populace má méně než 2200 USD. Všeobecně vzato kopíroval růst světového bohatství růst světové populace: celkově se zvýšilo o 1,4 procenta na 256 bilionů dolarů. Největší kus z koláče si utrhly Spojené státy, jejichž průměrná domácnost dnes vlastní bohatství ve výši 344 700 dolarů. Druhý rekordman je Japonsko, jehož bohatství se díky zhodnocení měny zvedlo v letošním roce o 19 procent.


Největším lúzrem byli letos naopak Britové. Pád libry po Brexitu je připravil o bohatství v ceně 1,5 bilionu dolarů, nicméně i tak zůstává Británie v trojici zemí, jejíž občané vlastní největší bohatství na hlavu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















