Cesta z Evropy
Už i Španělé obrátili. Zatímco ještě nedávno v zemi proběhla plošná legalizace půl milionu ekonomických přistěhovalců ze všech koutů světa, dnes Španělé stejné lidi uplácejí, aby odešli.

Už i Španělé obrátili. Zatímco ještě nedávno v zemi proběhla plošná legalizace půl milionu ekonomických přistěhovalců ze všech koutů světa, dnes Španělé stejné lidi uplácejí, aby odešli. Cizinec s pracovním povolením, ale bez práce teď může ve Španělsku dostat až 10 000 eur, když se svého povolení zase vzdá a dobrovolně odejde tam, odkud přišel. Španělé doufají, že se tak alespoň částečně vyrovnají s hrozbou stoupajícího napětí v situaci, kdy se ekonomika po dlouhých letech růstu propadá do recese a v zemi začíná raketově přibývat nezaměstnaných – jenom letos se na dlažbě ocitlo již 200 000 lidí a to není dobrá zpráva ani pro přistěhovalce.
Španělské peníze na rozloučenou jsou však vlídnější tváří Evropy. Tu druhou nastavuje třeba současná Itálie, kde nejen nedávno proběhly pogromy v táborech rumunských Romů, ale kde nyní Berlusconiho vláda dokonce připravuje zákony, podle nichž se každý, kdo vstoupí na italskou půdu bez potřebných dokumentů, automaticky promění v pachatele závažného trestného činu a bude mu hrozit dlouhý pobyt ve vězení. Úpadkem země otřesení Italové přísná opatření žádají a nic na tom nezmění ani fakt, že o reálnosti uvěznění stovek tisíc nezákonných přistěhovalců pochybuje nahlas i sám Berlusconi.
Navraťte se, prosím


Právě v takové atmosféře dnešní Evropy přijímal Evropský parlament předminulý týden společnou směrnici „o návratu“, jež stanovuje podmínky, za nichž mohou být nelegální přistěhovalci…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















