Velký čínský úklid
Čínská vláda v minulých týdnech vydala jasný příkaz: lidé poškozující pověst města musí zmizet, zejména v době konání 29. letních olympijských her, které začnou 8. srpna. Žádný žebrák se v průběhu olympiády nesmí vyskytovat v okruhu 200 kilometrů od centra.

Na jednom z rohů známé pekingské obchodní třídy Si tan, před obchody s oblečením a obuví, vždy posedával muž s malým chlapcem. Žebráci, jakých byly v ulicích metropole tisíce. Potulovali se hned vedle nejluxusnějších butiků a automobilů, najednou se po nich ale slehla zem. Nejsou nikde, ani v podchodech, ani u chrámů, kde obvykle postávají. Zmizeli i ze vstupů do metra a z vlakového nádraží. Na „jejich“ místě dnes stojí policisté. Hlídkující strážník jen odpoví, že všichni byli odvezeni mimo město.


Čínská vláda v minulých týdnech vydala jasný příkaz: lidé poškozující pověst města musí zmizet, zejména v době konání 29. letních olympijských her, které začnou 8. srpna. Žádný žebrák se v průběhu olympiády nesmí vyskytovat v okruhu 200 kilometrů od centra. Peking musí být vypulírovaný, plný zeleně a spokojených lidí. Očekávaných půl milionu návštěvníků a třicet tisíc novinářů nemá vidět odvrácenou stranu rychlého čínského hospodářského růstu – narůstající propast mezi chudými a bohatými.
Nedávno se sice prezident Chu Ťin-tao rozčílil, když při návštěvě jednoho z čínských regionů zjistil, že všechny ty krásně rostlé stromy podél silnice, kudy projížděl, jsou pouhými maketami nebo obrázky namalovanými na obřích plátnech. On chce přece vidět vše skutečné, bez příkras. Olympiáda je však něco zcela jiného. „Jeden svět, jeden sen,“ takové je motto…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















