Dvakrát na okraj
Jak je příjemné žít v České republice, řekne si nejeden člověk při pohledu na nenápadnou studii Světové banky. Více než dvacetistránková analýza řadí státy podle toho, kolik v nich stojí legální pořízení běžného turistického pasu.

Jak je příjemné žít v České republice, řekne si nejeden člověk při pohledu na nenápadnou studii Světové banky. Více než dvacetistránková analýza řadí státy podle toho, kolik v nich stojí legální pořízení běžného turistického pasu. Analytikům se zde podařilo shromáždit údaje ze 127 států a Česko figuruje na solidním osmém místě.
V čele je Arménie, kde je jako v jediném státě cestovní dokument zdarma. Z vyspělých zemí je pas podle absolutních cen nejlevnější v Lucembursku (na třetím místě, poplatek činí v přepočtu necelých pět amerických dolarů). Osmí Češi platí osm dolarů (dvě stě korun). Ještě zajímavější je nejdražší desítka států. Američané (desátí od konce) platí 97 dolarů, Norové (čtvrtí od konce) 152 dolarů. V předposledním Libanonu se platí za pas dvě stě dolarů. Suverénně nejhůř jsou na tom podle Světové banky Turci, kteří své vládě musí za cestovní doklad s pětiletou lhůtou trvání vysázet 333 dolarů. Analýza přináší i další tabulku, kde se porovnávají relativní náklady na pořízení pasu. Zatímco průměrný Čech podle studie platí jedno promile svého ročního příjmu, Turek deset procent a Nepálec čtvrtinu, obyvatel Demokratické republiky Kongo dokonce jeden a čtvrt ročního platu (cestovní pas tam stojí 150 dolarů).
Světová banka pracovala na analýze s otázkou, nakolik ceny pasu souvisí s velikostí migrace. Zjištění není překvapivé: tam, kde je drahé si pořídit pas, je i méně emigrantů.…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















