Ať žije Juventus
Je to trochu smutná zpráva, ale taky veselá. Česko je zase o trochu normálnější zemí. A stačilo k tomu jen málo. Vlastně jedno jediné slovo jednoho jediného člověka.
Nejlepší český fotbalista Pavel Nedvěd minulý týden podle novin definitivně ohlásil, že s reprezentací končí. Pro všechny milovníky jeho pravého nártu je o jednu radost míň. Ale na druhou stranu – reprezentovat vlast, nosit lvíčka na prsou, bojovat za národ a porážet kapitalisty bylo za bolševiků povinností. Do ciziny mohli sportovci odcházet až ve chvíli, kdy si odkroutili plus minus deset let za „nároďák“.
Pak se z toho stala věc cti, řečeno slovníkem sportovních rubrik. Nedvěd ale tuhle hru nechce hrát a je to jeho věc. Je profesionál a cítí se zavázán svému zaměstnavateli. Taky možná nemá chuť znova absolvovat ty orgie výčitek, které se na něj jako na hvězdu po každém neúspěchu snesou.
Možná to Pavel Nedvěd zatím neví, ale tak trošku se stává malým symbolem evropského sjednocování. Janu Zahradilovi navzdory – národní státy ztrácejí smysl. Ať žijí regiony, ať žije Juventus, ať žije Nedvěd.


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















