Hlavně si nic nemyslet
Tento měsíc mají premiéru hned dva nové české filmy mladých debutujících režisérů – Jakuba Sluky i Davida Jařaba. Oba se pokoušejí divákům nabídnout neotřelý pohled na naší současnost. Na první pohled jsou tematicky i formálně velmi rozdílné, při bližším zkoumání však najdeme několik společných rysů, které jako by výmluvně dokládaly stav současného českého filmu.

Tento měsíc mají premiéru hned dva nové české filmy mladých debutujících režisérů – Jakuba Sluky i Davida Jařaba. Oba se pokoušejí divákům nabídnout neotřelý pohled na naší současnost. Na první pohled jsou tematicky i formálně velmi rozdílné, při bližším zkoumání však najdeme několik společných rysů, které jako by výmluvně dokládaly stav současného českého filmu.
Kluci ze stadionu


Non plus ultras vypráví příběh pětice radikálních fotbalových fanoušků, kteří zažívají různá obyčejná „dobrodružství“ v hospodě, doma, na stadionu atd. Hlavní postavou je lídr sparťanské skupinky Bejčák (David Novotný), který se kvůli slibně se rozvíjejícímu vztahu se spolužačkou své sestry pokouší o určitou sebereflexi a snaží se z partičky vybřednout. Ve filmu sledujeme divokou jízdu této pětice na zápas Sparta versus Baník Ostrava, ještě divočejší návštěvu plesu v Lucerně, komické setkání s pravými anglickými hooligans, jejich konfrontaci s Bejčákovými příbuznými ze zaplaveného venkova a další peripetie. Režisér Sluka se nepokouší nijak moralizovat a tolik propírané stadionové násilí vykresluje jako nedílnou součást života tak trochu retardovaných, ale mile komických postav. Film spoléhá na slavné komiky (Oldřich Kaiser, Jiří Lábus), starší výborné herce (Jana Hlaváčová, Vladimír Dlouhý), a hlavně na humorné situace, které se podle Slukových slov skutečně staly. Nutno přiznat, že…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















