Světlo v tunelu
Městský hygienik Petr Šišma se stal černou můrou hlavního města. Lépe řečeno pražského magistrátu. Postavil se totiž proti plánu úředníků na zázračnou léčbu zdejší nemocné dopravy. Ten zázračný lék proti ucpaným silnicím se jmenuje strahovský tunel a město v něm už utopilo přes pět miliard korun.

Městský hygienik Petr Šišma se stal černou můrou hlavního města. Lépe řečeno pražského magistrátu. Postavil se totiž proti plánu úředníků na zázračnou léčbu zdejší nemocné dopravy. Ten zázračný lék proti ucpaným silnicím se jmenuje strahovský tunel a město v něm už utopilo přes pět miliard korun. Nicméně Šišma, bez jehož razítka do prokopané díry pod Strahovem nevjede ani kolo, je zásadně proti. Díky tomu je v kancelářích radnice považován málem za veřejného nepřítele. On sám však ví, o čem mluví: provoz na nové komunikaci by byl tak úděsný, že by se celá oblast kolem stala prakticky neobyvatelnou. Magistrát má možná raději centrum, které by si naopak oddechlo, ale Šišma Smíchov obětovat nechce.Od roku '79, kdy spor o tunel začal, zopakoval hygienik svůj nesouhlas již dvanáctkrát. Radnice se proti jeho výroku vždy odvolala: vždy neúspěšně. Vytrvalí úředníci se ale nevzdávají. „Ještě se sejdeme a zkusíme problém znovu projednat,“ sděluje radní Lubor Pavlíček. Překážky v pražské stavbě století leží v hlavě i primátoru Koukalovi. „Mohl bych toho pána odvolat, ale to by nebylo vhodné,“ svěřil se nedávno novinářům. V tom je však trochu mýlka: i kdyby míru „vhodnosti“ primátor například pod tlakem stavařských lobby ještě přehodnotil, má v daném případě smůlu. Odvolání městského hygienika totiž spadá do výhradní kompetence ministra zdravotnictví.
Jednou bude okruh
Současná situace na silnicích hlavního města proti sobě staví především samotné obyvatele…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















