Jeden za všechny ...
Čtyřicet let vlády socialismu v naší zemi se tiše hovořilo o partyzánech a odbojářích, kteří nikdy partyzány a odbojáři nebyli, a přesto zastávali nebo zastávají význačné funkce ve Svazu protifašistických bojovníků.

Čtyřicet let vlády socialismu v naší zemi se tiše hovořilo o partyzánech a odbojářích, kteří nikdy partyzány a odbojáři nebyli, a přesto zastávali nebo zastávají význačné funkce ve Svazu protifašistických bojovníků. A nejen tam.„Působení v odboji si podepisovali tito povedení partyzáni navzájem. Odhaduji, že dobrých šedesát procent členů ČSPB nikdy aktivně nebojovalo, dokonce ani nepomáhalo partyzánům potravinami nebo přístřeším. Svaz se stal v podstatě výsadou komunistů,“ říká pan U., který zatím nechce být jmenován. Na rozdíl od jiných se odboje zúčastnil a Němci popravili jeho otce, strýce a bratra. „Například funkcionář z Kysučan, který dlouhá léta pracoval jako předseda historicko-dokumentační komise OV ČSPB ve Vsetíně, vítal 15.3.1939 proslovem Němce, v roce šestačtyřicet horoval pro národní socialisty a v roce padesát se z něho stal horlivý komunista. Ještě žijí pamětníci, kteří by mohli vyprávět, jak se věci opravdu měly. Ale bojí se.“
Jaká je to doba, kdy se bojí lidé, kteří za války nasazovali život? Komunisté zdůrazňují, kolik z nich za okupace padlo anebo bylo popraveno. V tomto článku se však bude hovořit o komunistech jiných. Především o partyzánské jednotce Jakuba Bílka, která „operovala“ na moravsko-slovenském pomezí. Vycházíme z pamětí očitých svědků, z písemností svědků již zemřelých a hlavně z výpovědi Stanislava Opěly, který už v roce 1946 případ skupiny vyšetřoval.Jak se zdá, jednotka proti Němcům ve skutečnosti nebojovala. To nakonec…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















