Lesk a bída openspace
Velkoplošné kanceláře mají špatnou pověst, ale nezaslouží si ji. Smí se v nich třeba i spát.
Jarní slunce prosvětluje skleněnou kancelářskou budovu. A stačí se zvenku zadívat chvíli do oken a hned je vidět, jak různě dnes vypadají kanceláře. V jednom křídle domu v Praze na Kavčích horách sídlí pojišťovna – a přes okna jsou vidět řady stolů a u nich loajální úředníci. A ve druhém křídle prosvítá obří kokos. Přesněji pohovka a stolky ukryté v obřím pouzdru ve tvaru kokosu. Tady sídlí nadnárodní firma Kit Digital, jež vyvíjí a dodává software na zpracování videa. Kromě kokosu mají v kancelářích ještě také starý karavan, který se dá použít jako zasedací místnost, terénní vlnu s umělým trávníkem, kde si člověk může zahrát digihry a řadu dalších zábavných zákoutí. „Hravé, nestandardní, kreativní,“ popisuje zadání Audrey Hametnerová, jež měla zařizování kanceláří ve firmě loni na starosti.
Kit Digital je mediální a softwarová firma, která sídlila původně v New Yorku. To není náhoda, obecně to byly právě americké počítačové firmy, jež změnily význam slova kancelář. Postupně se jejich know-how šíří i do dalších částí světa a do jiných oborů. Už ani v bankách nebo pojišťovnách to nevypadá jako v účtárně Henryho Forda. Kancelář musí být aspoň trochu příjemná a zajímavá, pokud firmě záleží na image.
Kreativní přístup je odpovědí na problém zvaný „openspace“. Velkoplošné kanceláře jsou teď už standard, jiné se v podstatě nebudují a udává se, že středně velké a velké firmy sídlí dnes ze tří čtvrtin v otevřených kancelářích. Stále se však pochybuje, zda je openspace lidský. Odpověď zní: ano. Pokud ovšem firma není moc šetřivá, nesnaží se využít každý čtvereční metr a investuje i do věcí, jako je veselý odpočinkový kokos. Úspěšné IT firmy v tom ukazují směr.


Více čtěte v aktuálním dvojčísle Respektu 14–15/2012.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















