Vítězný únor 1929
Proč se do čela KSČ na jejím přelomovém sjezdu dostal právě Klement Gottwald?
Zločiny komunismu dokážou dodnes v českém prostředí rozproudit společenskou debatu. A pokud se skloňují jména, nejčastěji padne jméno Gottwaldovo. Tento muž již v roce 1929 od parlamentního pultíku ohlašoval, že se komunisté jezdí do Moskvy učit, jak třídním nepřátelům zakroutit krkem. Zlověstně k tomu dodával: „A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“
Vůdcem KSČ se Gottwald stal na V. sjezdu KSČ, který se konal 18.–23. února 1929. Zůstal jím po následující téměř čtvrtstoletí. Přitom dodnes není úplně jasné, proč padla volba Kominterny právě na něj. Jak se ale ukázalo později, z hlediska svých zájmů měla šťastnou ruku. Gottwald se ukázal jako mimořádně schopný lídr, který se nikdy významněji neodchýlil od moskevské linie a jejímu naplnění byl ochoten obětovat patrně cokoli. Co se tedy stalo, že tento nepříliš vzdělaný dělník z nuzných poměrů to dotáhl až do pozice šéfa jedné z nejsilnějších stran v republice, aby svou pouť později završil úřadem prezidenta?
Od spolupráce k bolševizaci


V roce 1921 vznikla KSČ spíše jako strana radikálního socialismu sdružující nespokojence, kteří politiku existujících levicových stran – sociální demokracie a národních socialistů – pokládali za příliš umírněnou. Jistě je též spojovaly sympatie k sovětskému Rusku jako zemi, jež jako první překonala kapitalismus. Představy Moskvy o komunistické straně se s tímto chápáním ale překrývaly jen omezeně. Kominterna vznikla v březnu 1919 jako štáb světové revoluce a členské…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















