Třikrát – a ještě hůř
ODS navrhuje přísnější bič na sociálně vyloučené Čechy
Občanská demokratická strana přišla s návrhem postihujícím nejchudší lidi, kteří spáchají přestupky a nemají na pokuty. Minulý týden ho schválil sociální výbor sněmovny – i přes nesouhlasné stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí ho výbor poslancům doporučil přijmout. Návrh, který za skupinu stranických kolegů předložil poslanec ODS Jan Bauer, by zavedl novou praxi v krácení dávek v hmotné nouzi, konkrétně doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí. Z debaty poslanců v sociálním výboru vyplynulo, že navrhované paragrafy míří do sociálně vyloučených oblastí, což je synonymum pro lokality, kde žije romská menšina.
Pokud během roku spáchá člověk třetí přestupek proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku, ale je v situaci, kdy nemá na pokuty, nahlásí obecní úřad jeho jméno a výši nezaplacených pokut úřadu práce, který mu o tyto částky zkrátí dávky. „Je to zákon ,třikrát a dost‘. Každému se může stát, že se jednou opije, někomu jednou vyhrožuje nebo ukradne boty sousedovi. Ti lidé dostávají šanci, novela se na ně vztahuje až při třetím přestupku,“sdělil kolegům v sociálním výboru navrhovatel zákona Jan Bauer (ODS).
Zástupkyně ministerstva sociálních věcí, která přišla poslancům v sociálním výboru sdělit nesouhlasné stanovisko svého rezortu, upozornila, že návrh je velmi pravděpodobně v rozporu s ústavním pořádkem. „Podle Listiny základních práv a svobod má osoba v hmotné nouzi právo na zabezpečení. Dávky pomoci v hmotné nouzi nejsou…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















