Čas pro peněžní restrikce
Bankéři a investoři sice možná nebudou souhlasit, ale vlna z poslední doby, kdy se účastníci finančních trhů hromadně zbavují cenných papírů, vůbec není nic špatného.
Těžší dostupnost úvěrů může trhům jedině prospět.
Bankéři a investoři sice možná nebudou souhlasit, ale vlna z poslední doby, kdy se účastníci finančních trhů hromadně zbavují cenných papírů, vůbec není nic špatného. Možná to konečně lidi přivedlo k rozumu. V posledních letech finanční instituce příliš lacino a příliš snadno půjčovaly příliš mnoho peněz příliš velkému počtu lidí – ať už spekulantům, kteří chtěli rychle zbohatnout obchodováním s byty v Miami, nebo skupinám soukromého kapitálu, které potřebovaly financovat některé z mnoha firemních převzetí v hodnotě miliard dolarů. Budíček přišel příliš pozdě na to, aby zachránil americký trh s bydlením před šílenstvím a následným krachem. Možná se ale rozezvonil včas, aby se boom akvizic úplně nevymkl z ruky – a navíc přišel v době, kdy je světová ekonomika dost silná, aby se s důsledky vypořádala.
Pozor na amerického spotřebitele


Hlavní otázka teď zní, jak asi budou tyto důsledky vážné. Vliv na trhy s úvěrovými nástroji bude nemalý. S tím, jak se zpřísňují podmínky, nejedna z dosavadních lehkomyslných praktik, které se v korporátních úvěrech víceméně staly pravidlem, skončí ve starém železe. Investoři se začínají vyhýbat riskantnějším úvěrům, a tak horečka z nabídek na převzetí, které rozžhavily letošní akciové trhy, bude muset klesnout a dlužníci s největší úvěrovou zátěží možná zjistí, že další peníze už nikde neseženou.
Většina firem ale nad drahými…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















