Interfórum '90 - čínský exil na mezinárodní scéně
20 - 23.4. se v Berlíně konala 1.konference Interfóra za demokracii a lidská práva, svolaná z iniciativy Federace za demokratickou Čínu (FDC) a německého Nového fóra.

20 - 23.4. se v Berlíně konala 1.konference Interfóra za demokracii a lidská práva, svolaná z iniciativy Federace za demokratickou Čínu (FDC) a německého Nového fóra. Zúčastnili se jí zástupci několika občanských iniciativ a hnutí z východní Evropy a Sovětského svazu (Solidarita, Občanské fórum, Memorial a další) a představitelé čínské demokratické opozice v exilu - spolu s odborníky v různých oborech společenských věd celkem na 200 lidí, plus asi 100 novinářů. Předpokládanou účast z Polska a Československa bohužel poněkud oslabila koincidence s II.sjezdem Solidarity v Gdaňsku a s papežovou návštěvou u nás. Napravil to Mikoláš Chadima s MCH bandem, který na závěrečném banketu zahrál několik písní na Wernischovy německé texty.Cílem konference bylo navázání kontaktů a výměna zkušeností mezi politickými uskupeními, usilujícími v Číně a ve východní Evropě o přechod od totality k pluralitě a k tržní ekonomice.
Čínský exil se tak poprvé ve větším měřítku představil na mezinárodní scéně, a možno říci, že s úspěchem. Pro demokratické síly ve východní Evropě byla konference zase příležitostí solidarizovat se v době prvního výročí Pekingského jara s čínskou opozicí. Podpora východní Evropy má pro čínský exil zvláštní význam. Výstižně to vyjádřila Petra Kelly (poslankyně Bundestagu za stranu Zelených), když prohlásila, že během své nedávné návštěvy v Praze (zúčastnila se setkání dalajlámy s prezidentem Havlem) si uvědomila, že lidé v Československu jsou oproti lidem na…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















