Slovensko s Globsecem přišlo o příležitosti. Česko bude z kontaktů těžit
S bývalým slovenským ministrem zahraničí a členem přípravného výboru Globsec Forum 2024 Miroslavem Wlachovským o tom, proč se bezpečnostní konference přesunula do Prahy a co to znamená pro Slovensko i pro Česko
Praha tento víkend hostí významnou mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec Forum, které se účastní desítky významných hostů z oblasti mezinárodní politiky, byznysu i světových médií. V Česku je Globsec poprvé: osmnáct předchozích ročníků proběhlo na Slovensku, kde konference také vznikla. „Na letošní konferenci je víc vrcholných politických představitelů, než kolik jich přijelo na Slovensko od nástupu nové vlády. Je škoda pro Slovensko ztratit kontakty s těmito lidmi,“ říká Wlachovský.
Proč jste se rozhodli přesunout konferenci do Česka? Kvůli tomu, že slovenská vláda premiéra Roberta Fica Globsec kritizovala a hrozila, že vám vezme státní podporu?
O tom, že by se Globsec mohl konat někde jinde než v Bratislavě, mluvila správní rada poprvé už před dvěma lety. Není to tedy úplně tak, že by příčinou našeho přesunu byla slovenská vláda. Je nicméně pravda, že předseda SNS Andrej Danko se loni v prosinci do Globsecu dost obul. Prohlašoval, že slovenská vláda na Globsec už nedá ani euro a neposkytne nám ani technickou a diplomatickou podporu, na kterou jsme byli zvyklí a jež k takové akci patří. Premiér Fico nebyl tehdy takto striktní, ale i tak mluvil o tom, že peníze, původně určené pro nás, dá raději na Matici slovenskou. Naše vláda navíc dělá v oblasti zahraniční politiky takové věci, zejména ve vztahu k Ukrajině, že jsme měli obavy, aby k nám na konferenci chtěl nakonec vůbec někdo přijet.


A proč Česko?
Uvažovali jsme o více místech ve střední Evropě, ale největší podporu nám projevila právě Česká republika. To není vůbec automatické, a já i my všichni jsme za to nesmírně vděční. Jsou u vás lidé, kteří chápou, že hlas střední Evropy má být slyšet – ať už váš prezident, nebo ministr zahraničí.
Přispívá česká vláda na konferenci i finančně?
Od vlády ani prezidenta žádnou přímou dotaci nemáme – a ani jsme neměli ambici získat tento typ podpory. Věděli jsme, že vstupujeme do hotového rozpočtového roku. Jsme ale vděční za to, že máme morální, logistickou a bezpečnostní podporu. To je pro pořádání takové akce velice významné. Peníze máme od sponzorů, kteří jsou všichni uvedeni na našich webových stránkách.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















