Euroaperitiv: dohoda o Řecku, vláda a vládnutí

Na čtvrtečním summitu EU bylo rozhodnuto, že prezident EU Herman van Rompuy bude předsedat pracovní skupině, která na podzim předloží návrhy, jež se mohou stát zárodkem budoucí evropské ekonomické vlády a které mají více koordinovat hospodářské a fiskální politiky, tak, aby se předešlo podobným krizím a aby vznikly mechanismy na řešení krizí.
Pozoruhodné v tomto ohledu je, že v závěrečném komuniké se nejprve objevila formulace, že Rompuy má pracovat na vzniku „ekonomické vlády“ (government), ale nakonec to bylo především na nátlak Británie pozměněno na „ekonomické vládnutí“ (governance). Také vám to připomíná mnohaměsíční vyjednávnání o „vyhnání“ a „vyhánění“ Němců v česko-německé deklaraci z poloviny 90. let?
…


Průzkum vlivů jazykových nuancí na řešení krizí v rámci Evropské unie by vůbec stál za důkladnější rozbor. Van Rompuy si nejprve přál, aby se jednání hlav států eurozóny odehrálo ve čtvrtek ráno, před summitem EU. Němci to odmítli, eurozóna se má podle nich scházet pokud možno jen na úrovni ministrů financí. Pak Rompuy všechny pozval na „jednání“ po skončení summitu. Po té na schůzku („meeting“). I to se zdálo Merkelové příliš oficiální. Nakonec všichni vyhověli pozvání na „aperitiv.“ A právě na „aperitivu“ se zrodila konečná dohoda o pomoci Řecku.
…
Právě v okamžiku, kdy van Rompuy začne pomalu kreslit nákresy budoucí ekonomické vlády unie, začala baronka Ashtonová na základě Lisabonské smlouvy budovat evropský diplomatický sbor čítající až šest tisíc lidí.
Ach ty setrvačnosti! Přesně tohle Evropská unie zrovna moc nepotřebuje. Když nemá zatím ani náznak společné hospodářské a fiskální politiky, když jí musí pomáhat nadnárodní instituce z amerického Washingtonu, co budou ti diplomaté potom vlastně ve světě reprezentovat?
Kdyby se s podobnou silou a masivním náborem začalo budovat právě teď evropské ministerstvo financí nebo alespoň Evropský měnový fond a funkční systém na řešení a hašení krizí a jejich prevenci, mělo by to svou logiku a racionalitu. Unie by v prostředí stále rychlejší a intenzivnější globální konkurence působila docela akčně a flexibilně. Místo toho ten spolek vypadá, že se v něm dějí věci jaksi mimo čas a prostor.
…
A kdo si chce přečíst, co si opravdu myslím o čtvrteční dohodě o Řecku, nechť si koupí v pondělí tištěný Respekt, kde o tom vyjde dlouhý komentář. Autor Auditu přeje hezký víkend.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















