Příští stanice Nahlas
Globální umělkyně Kateřina Šedá se vydala do Helsinek léčit nudu
Ale že jsme toho spolu za tu jízdu zažili, že jo? Opice, tanec, zpěv, fyzické napadení…“ Steve Aruni se loučí s cestujícími na konečné tramvaje linky 7A. Obvykle tráví dny hraním v londýnských ulicích, kde baví chodce interpretacemi popových šlágrů za doprovodu dvojice robotických opic, propojených s jeho počítačem, díky čemuž se Stevem synchronizovaně hrají na bubínek, basu, a dokonce i otevírají tlamičky a zpívají. Dnes Aruni vystupuje v jedné z mnoha tramvají brázdících hlavní město Finska. Pozvala ho sem umělkyně Kateřina Šedá, která Helsinky na konci března proměnila v rámci festivalu IHME na čtyři dny v ráj „buskerů“, čili pouličních muzikantů.
Tohle propíchnutí bubliny potkalo právě Aruniho. Když do tramvaje před chvílí nastoupil starší pán, hudba a hýbající se opice ho v jeho zavedeném rytmu natolik podráždily, že na muzikanta začal křičet a pak do něj bušil chodítkem pro seniory. Situaci musel vyřešit až řidič, který agresora z tramvaje vyvedl. „Takoví lidé jsou všude. Zkusme se dívat na svět z té lepší stránky,“ reaguje na konflikt hudebník a nechává na zážitek zapomenout hymnou všech optimistů Always Look on the Bright Side of Life.


Zrušit pravidla
Na palubě neklidné tramvaje je dnes shodou okolností přítomná i šéfka festivalu Paula Toppila. „Jsme tiší, neukazujeme emoce. Bojíme se všeho cizího. Tohle náš rytmus hodně nabourává. Tenhle projekt ruší všechna zavedená pravidla,“ komentuje situaci žena, která festival IHME vede už osmým rokem. Pořádá ho soukromá kulturní instituce sponzorovaná místním výrobcem výtahů. S luxusním rozpočtem 600 tisíc eur si může dovolit jednou za rok pozvat do Helsinek vybrané jméno z mezinárodní umělecké scény a s jeho pomocí město na pár dní radikálně proměnit. S dvouletým předstihem oslovuje grémium pěti odborníků na současné umění autora, u něhož cítí potenciál, že by mohl rozčeřit zdejší stojaté vody.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















