Mít doma stroj, se kterým mohu dýchat
PhDr.Marie Opavová už několik let nemůže žít bez kyslíkového přístroje. Patří totiž mezi několik desítek lidí, kteří jsou stejně jako pacienti na dialýze odkázáni na pomoc stroje.

PhDr.Marie Opavová už několik let nemůže žít bez kyslíkového přístroje. Patří totiž mezi několik desítek lidí, kteří jsou stejně jako pacienti na dialýze odkázáni na pomoc stroje. Nemoc dr.Opavové (chronická respirační insuficience neboli snížení tlaku kyslíku v krvi) neumí dnešní medicína vyléčit. Stroj ji sice udržuje jakž takž v kondici, ale tělo stejně pracuje na rezervy a rychle se opotřebovává. I lehké nachlazení je pro ni katastrofou. „Když dostanu chřipku, nedokážu ani číst nebo poslouchat rádio,“ říká. „V jednom kuse musím být napojená na stroj, ležím a jenom mám zavřené oči. Když udělám pár kroků, rozbuší se mi srdce, zmodrám a nemůžu dál.“
Ni
c než dýchat


Když bylo Marii šest let, dostala černý kašel a pak několikrát zápal plic; v deseti musela poprvé do nemocnice. Po návratu jí jedna paní s úsměvem řekla: „Ty jsi ještě živa? Vždyť říkali, že jsi umřela.“ Vychodila školu a vystudovala klasickou latinu a češtinu na filozofické fakultě v Praze. Vdala se, vychovávala dítě. Pak se náhle přihlásila nemoc.
"Jednou jsem šla s manželem a synem na procházku. Pamatuju se, že na polní cestě, která se táhla do mírného kopce, jsem najednou nemohla dál. Musela jsem se zastavit, srdce mi šíleně bušilo, lapala jsem po dechu. Po lékařském vyšetření mi doktoři řekli, že mám astma. Vlastně mě to ani moc nepřekvapilo, asi jsem to nějak tušila už dřív. Zpočátku jsem si dokonce myslela, že se vlastně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















