V lese jsou skinové
Přestože hustě sněží, prodávají obchodníci na historickém náměstí v Novém Městě na Moravě stromečky a věnce. Polední maloměstskou idylu ruší jen dva policisté, hlídkující vedle kostela. A o kus dál prázdný, žlutobílý anton.

Přestože hustě sněží, prodávají obchodníci na historickém náměstí v Novém Městě na Moravě stromečky a věnce. Polední maloměstskou idylu ruší jen dva policisté, hlídkující vedle kostela. A o kus dál prázdný, žlutobílý anton. Náměstí, stromy a střechy parkujících aut jsou poprášeny sněhem stejně jako lidé spěchající po chodníku. Podle novin sem turisté v říjnu již nejezdí a Romové opustili město. Před několika dny tu totiž jeden z nich zabil šestnáctiletého studenta Davida Surůvku.
Hasiči slibovali pomstu
Dva dny před pohřbem zabitého studenta žádali Romové starostu o ochranu svých rodin před pomstou hasičů. Zavražděný byl členem místního hasičského sboru, a když se Davidovi kolegové dozvěděli o jeho smrti, shromáždilo se jich u zbrojnice asi dvacet, všichni vyzbrojeni holemi a hadicemi. Pak šli před policejní stanici, kde žádali vydání pachatele. Vyhrožovali, že pokud jim nebude vyhověno, zaútočí na ostatní Romy.Starosta však ochranu romských rodin zabezpečit nemohl. Doporučil jim proto, aby Nové Město na čas opustili…\\\„Cikáni se teď bojí,\\\“ řekl nám číšník v bistru \\\„U Simona\\\“ nedaleko náměstí. \\\„Včera přijela skupina skinů, v noci spali v nedalekém lese.\\\“ Ve městě byl zakázán prodej lihovin. Objednali jsme si svařené červené víno.U vedlejšího stolu zpívali čtyři mladíci rasistické písničky české kapely Orlík, která hraje tzv. bílý rock.


Starosta
Podle starosty ing.Jaromíra Černého je situace v městě zatím…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















