Voľby na Slovensku
Predvolebná kampaň ku komunálnym voľbám na Slovensku sa v porovnaní s kampaňou k voľbám parlamentným vyznačovala výrazným poklesom politického sexappealu jednotlivých strán.

Predvolebná kampaň ku komunálnym voľbám na Slovensku sa v porovnaní s kampaňou k voľbám parlamentným vyznačovala výrazným poklesom politického sexappealu jednotlivých strán. Ten sa prakticky prejavil v priemere takmer tridsaťpercentným nezáujmom voličov o veci verejné. Najnižšiu účasť zaznamenali veľké mestá Bratislava a Košice (okolo 45%), ako najväčší lokálpatrioti sa prejavili východniari (Svidník 78%, Východoslovenský kraj 72%).
Najzarážajúcejšia je však vysoká absencia mladých ľudí vo voľbách. Ich znížená hladina citlivosti na miestne problémy sa u nich odráža v preferovaní individuálnych ciest k blahobytu, v dravom prístupe k realite, v raste drsného egoizmu. Pre nich neexistuje disciplína komunistov, ktorí v mene svojich najsvätejších tradícií volili, obrazne povedané, do posledného člena. 24percentné víťazstvo komunistických kandidátov na funkciu starostu a 13percentné, tj. tretie miesto v počte získaných poslaneckých mandátov nemožno prirátať ich mimoriadnym povahovým vlastnostiam. Je to signál, že mnohí občania Slovenska sa ešte nevyporiadali s minulosťou, že si neuvedomujú úroveň devastácie, ktorú nám tu komunisti zanechali. Aj keď politika strán na úrovniach obcí bude rámcovaná domácimi problémami, povaha straníckej línie sa prejaví aj tu. Domnievam sa, že určitá časť obyvateľstva sa nachádza v stave, keď nie je schopná túto skutočnosť reflektovať, pretože si zvykla na otrocký režim starého systému a rada by sa k jeho istotám vrátila. Veľmi sa…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















