Maďarsko ruší státní televizi a rozhlas, chce začít úplně znovu. A prezident už může vyklízet kancelář
Premiér Magyar plní volební slib a revoluční elán jeho straně nedochází
Čtete jeden z našich newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Máte z čeho vybírat. Silvie Lauder píše newsletter V pasti pohlaví, Markéta Plíhalová pak Jednotku intenzivní péče. Světovému dění se věnuje newsletter GARRIGUE, domácí politice newsletter PLAMÍNKOVÁ. Pomezí byznysu a politiku popisuje Sečteno, podtrženo, který připravuje Filip Zelenka.
Maďarská státní televize byla v uplynulých šestnácti letech tak provládní, až to byla parodie na propagandu. Rozbít tuhle mašinu, jeden z pilířů mediální moci státostrany Fidesz Viktora Orbána, sliboval nynější premiér Péter Magyar před volbami na skoro každém náměstí.
Měsíc po dubnových volbách se nic nedělo, ve státních médiích končili vrcholní manažeři a nejvýš postavení pracovníci, ale jinak se z obrazovek a reproduktorů linulo opatrné a nejisté, ale vlastně běžné zpravodajství.
V polovině května vláda podle očekávání ohlásila, že má v plánu radikální řez, a teď je s nejistotou konec. Magyarova vládní strana Tisza přijala nový mediální zákon, a protože chápe svou politickou misi jako revoluci, stejně na to jde i u médií. Státní média na papíře ruší. Firmu (vlastněnou státem), která je provozovala, rozpouští, rozpouští i všechny instituce, kterými je stát dozoroval. Zakládá organizace nové (televizi a rozhlas v jedné firmě, tiskovou agenturu v druhé), na všechna vedoucí místa vypisuje výběrová řízení. Zřizuje novou mediální radu, kde třetina členů připadne vládě, třetina opozici, třetina novinářské obci. A kromě toho také zřizuje nový fond, který má pomáhat nezávislým soukromým médiím.


Opoziční Fidesz protestuje, tak radikálnímu kroku měla podle něj předcházet rozprava a debata, ale je mu to málo platné. Tisza slibuje, že nebude politiku a parlament válcovat jako její předchůdci, ale u některých věcí dělá předem ohlášenou výjimku. Státní média mezi ně patří. Má to o snazší, že v úplném překopání většinou Maďarů pohrdaného a vysmívaného vysílání má veřejnou podporu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















