Tanec na tenkém ledě
Sérií třinácti setkání s občany absolvuje v těchto dnech předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr kampaň proti vládnímu návrhu sociální reformy. Odboroví předáci tak pokračují v akci, kterou začali už loni v březnu, kdy svolali odboráře k hromadnému mítinku do Prahy na Staroměstské náměstí.

Sérií třinácti setkání s občany absolvuje v těchto dnech předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr kampaň proti vládnímu návrhu sociální reformy. Odboroví předáci tak pokračují v akci, kterou začali už loni v březnu, kdy svolali odboráře k hromadnému mítinku do Prahy na Staroměstské náměstí. (Tehdy vypískali ministra Vodičku.) V dubnu ovšem nastoupil do čela centrály na první pohled umírněný Falbr, který chování odborů náležitě učesal. Výši důchodů a sociálních přídavků na ulici zatím neřeší, se svým týmem však plánuje vstup odborů do velké politiky. Sociální tematiku sice neopouští, jeho velkým cílem se však stává „ovlivnění celostátních voleb“ a „vstup do Parlamentu“.
Proti ODS
Při svých protestech proti sociální strategii Klausova kabinetu dnes odborářští bossové vystupují důsledně jen v krytých sálech - během třinácti mítinků oslovili asi deset tisíc lidí. Nezapomněli ale ani radikální metody. Na 25. březen plánují další mítink na Staroměstském náměstí, opět se mluví se o generální stávce. Podle vnitřních materiálů, které nedávno pronikly na veřejnost, odbory zkoumají, jestli budou ochotni zastavit práci zaměstnanci velkých podniků jako Škoda Plzeň nebo Vítkovice.Hlavními kritiky nátlakových akcí jsou pravicoví poslanci Parlamentu. Podle Tomáše Ježka Falbrovi lidé svou agitací nepřípustně ovlivňují nezávislost zákonodárců při přípravě sociálních zákonů. Falbr se ale vládní kritiky nezalekl a svým dalším postupem se rozhodl…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















