Z komína se kouří
Je prokázané, že Státní bezpečnost zametala stopy své minulé nezákonné činnosti pálením materiálů. Problém je zjistit, co se kde pálilo. Příslušníci StB zřejmě vytvořili neprůhlednou clonu tím, že na některých místech ničili naprosto neškodné dokumenty.

Je prokázané, že Státní bezpečnost zametala stopy své minulé nezákonné činnosti pálením materiálů. Problém je zjistit, co se kde pálilo. Příslušníci StB zřejmě vytvořili neprůhlednou clonu tím, že na některých místech ničili naprosto neškodné dokumenty. Ovšem vyšetřování případů likvidace probíhá příliš hladce a je povrchní.Mezi čtvrtým a dvanáctým prosincem roku 1989 bylo v kotelně na tuhá paliva v kasárnách VÚ 2992 Kladno-Dříň spáleno asi dvanáct pytlů různých materiálů. Akce se zúčastnili kapitáni Vojenské kontrarozvědky Miloš Baborák a Miloslav Landa. Vozidla, jimiž byly pytle přivezeny do kasáren, jsou dnes identifikována jako služební vozy, které patří VKR.
Při likvidaci písemného materiálu byla přítomna i obsluha kotle, vojíni Kadlec a Vaško. Přítomní důstojníci později vypověděli, že se údajně jednalo o skartaci starých dotazníků vojáků základní služby, příruček Hlavní politické správy a nějakých novin. Materiál v pytlích měl být už rozdrcen. Papírny Štětí prý odmítly pytle převzít a zničit je dříve běžně používanou cestou, důstojníci se tedy rozhodli materiál spálit. Obsluha kotle tvrdí, že neví, co pálila. Celé akci měl velet podplukovník Jaroslav Vlk. Zprávu o vyšetření případu předal ministru Sacherovi náčelník inspekce MV Otakar Pilský. Tolik oficiální informace.Je možné, že se v kotelně opravdu ničil neškodný materiál. Je tu ovšem několik podezřelých okolností. Proč se tak vysoké šarže zabývaly prací, kterou by hravě zvládli přítomní vojíni? Při…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















