Konec náměstka Šišky
Dnes ráno protikorupční policie zadržela náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera. Oba nyní čelí podezření z podplacení při zakázce IT. Zprávu o zatčení jako první přinesl server Týden.cz.
Šiška a Hojer podle serveru Týden.cz žádali úplatek u jedné z IT zakázek. Ta měla zvýšit efektivitu práce ministerstva, zkvalitnit lidské zdroje a navrhnout úsporná opatření. Její celková výše byla víc než 62 milionu korun. Obou vysoce postaveným úředníkům hrozí až šestileté vězení.
Vladimír Šiška, který patří k dlouholetým spolupracovníkům ministra Drábka, má na svém kontě hned několik kontroverzních kauz. Problémy jemu i Jaromíru Drábkovi způsobil nový systém vyplácení sociálních dávek ze začátku roku, který byl vybrán bez výběrového řízení a přidělen firmám blízkým oběma úředníkům. Dodnes systém nefunguje tak, jak by měl. Úspěch nesklidily ani tzv. S-karty, na vyplácení sociálních dávek. Šiška navzdory ostré kritice projekt nadále propagoval.


O Šiškově odchodu se mluví od jara, celou dobu však na úřadě zůstával. Ministr Drábek Šišku vždy bránil tím, že je to velmi schopný manažer se zkušenostmi jak ze státní správy, tak i z byznysu. Jak uvádí server Aktualne.cz, na sklonku loňského roku dostal údajně za dobrou práci desetitisícovou odměnu.
Ministr Drábek se k obvinění svého podřízeného, jenž má pověst mocnějšího muže, zatím nevyjádřil, jelikož podle vlastních slov nemá dostatek informací. Média ho zastihla při výjezdu v regionu. Zatčení v předvolební době však považuje za zasahování do předvolebního boje. „Deset dní před volbami je takový postup policie skandální,“ řekl agentuře ČTK. Šiškovo obvinění může už i tak klesající preference TOP 09 opravdu poškodit. Strana utrpěla ránu již v létě, kdy se ministr financí Miroslav Kalousek snažil zasahovat do vyšetřování kauzy CASA, a další sporná kauza jí týden před volbami nijak neprospěje. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se k celé věci nechce zatím vyjadřovat. Premiér Nečas bude po ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi (TOP 09) žádat vysvětlení ještě dnes.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















