Ztahaná matka měst
Praha pořád hledá recept, jak se stát příjemným městem
Bydlet ve velkých městech znamenalo ještě nedávno něco jako nutné zlo. Lepší práce a vyšší platy byly vykoupené životem ve větší špíně a stresu. Jenže časy se mění. Továrny mizí, rušné silnice se stěhují za vysoké zdi nebo rovnou pod zem a tón rozvoje udávají čím dál víc obyvatelé se svými prioritami. Sousloví „příjemný život“ se stalo neodmyslitelnou součástí debat, co s městy dál.
Každoroční celosvětové soutěže o nejpříjemnější města k životu pak vyhrávají ta, která umějí nejlépe zajistit čistý vzduch, dostatek zeleně, kvalitní služby, dostupné bydlení, bezpečné ulice.
Jak ukazuje poslední takový průzkum zveřejněný britským think tankem Economist Intelligence Unit, Praha mezi nimi není. Přesněji řečeno uzavírá šestou desítku mírně před Varšavou či Bratislavou, ovšem patnáct míst za Budapeští a čtyřicet za Berlínem. Tradičně nejvýš se umisťují kanadská a australská města a mezi nimi nám blízká Vídeň (drží druhou pozici).


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















